Français
post-it-member post-it-club-finder post-it-coaching

 Athlete Development Support Program  

Team Members

(As of  June 14, 2018)

Elite

Grace Annear (800m, 1500m)

Jack Berkshire (400m)

Laura Dickinson (5000m, 3000m SC)

Shayne Dobson (1500m T37)

Brady Graves (10,000m)

Jordan Henri (60m [ind], 200m [ind], 300m [ind])

Geneviève Lalonde (1500m, 3000mSC, 1500m [ind], 3000m [ind])

Shelby MacIsaac (600m [ind])

Sarah Macpherson (800m, 1500m)

High Performance

Jack Berkshire (300m [ind])

James Brace (JT F56) 

Bridget Brennan (400m)

Marie-Pier Cloutier (60mh [ind])

Veronica Coombes (1500m T54)

Abigail Davidson (200m [ind])

Braden Harrison (200m [ind])

Andrew LeBlanc (600m [ind]) ,800m, 800m[ind], 1000m [ind])

Victoria LeBlanc (400mH)

Shelley Doucet (Marathon) 

Tyrell Marin (100m, 200m)

Véronique Omalosanga (200m, 60m [ind], 300m [ind])

Craig Thorne (400m H)

Performance

Jillian Beck (JT)

Jennifer Bell (SP)

Sophie Black (HJ, SP, Hept)

Samuel Bourque (DT, SP [ind])

Noah Boutilier (SP)

Barry Britt (5000m)

Marie-Pier Cloutier (100m H, 60m [ind], 200m [ind])

Michael Colford (1000m [ind])

Anthony Cormier Losier (800m)

Isaac Cull (3000m [ind])

Abigail Davidson (100m, 200m, LJ, 60m [ind], LJ [ind])

Robyn Davis (400m, 800m, 400m [ind], 600m [ind], 800m [ind])

Emily Doucet (1500m SC)

Taylor Dunn (3000m [ind], 5000m [ind])

Owen Enstrom (800m, 800m [ind])

Ryan Evans (Hept [ind])

Brianna Forbes (TJ, TJ [ind])

Caroline Gagnon (100m, 100mH, 60mh [ind])

Brady Graves (1500m [ind]. 3000m [ind])

Mackenzie Hall (800m, 300m [ind], 400m [ind], 600m [ind])

Braden Harrison (300m [ind])

Kyla Hughes (SP, JT, SP [ind])

Emma Jarvis (1500m)

Danielle Keefe (800m, 1200m, 2000m, 1500m [ind])

Ben King (100m, 200m, 60m [ind])

Jacob LeBlanc (200m T54)

Sébastien LeBlanc (400m H)

Victoria LeBlanc (300m [ind])

Isabella Lemaire (2000m, 1500m SC)

Sydney MacDonald (60mh [ind])

Shelby MacIsaac (HJ [ind], Pent [ind])

Nick MacMackin (1500m [ind])

Tyrell Marin (60m [ind], 200m [ind])

Jarod Manuel (SP [ind])

Tess McDonald (TJ)

Kenneth McGovern (200m, 400m)

Magkda Mekonnen (400m, LJ, TJ, 300m [ind], TJ [ind])

Tristan Morneault (1500m SC)

François Richard (1200m, 2000m)

Christopher Robertson (Dec.)

Christel Robichaud (SP F56, DT F56, JT F56)

Lexie Shannon (LJ, TJ, TJ [ind])

Clint Steeves (110mH)

Samantha Taylor (100m, 200m)

Craig Thorne (60mh [ind])

Hannah Trites (800m)

Erin Vringer (1500m [ind], 2000m [ind], 3000m [ind])

Mickyle Welsh (200m)

Development

Tyler Adams (600m [ind])

Janelle Allanach (100m, 200m, 300m, 60m [ind], 200m [ind], 300m [ind])

Max Arsenault (DT F52)

Andrew Boudreau (LJ)

Sophie Black (HJ [ind], 800m [ind])

Timothy Brennan (400m H)

Heilynn Clinch (SP)

Michael Colford (1500m [ind])

Isaac Cull (1500m [ind])

Sneha Desai (400m)

Erika Despres (60m [ind], 200m [ind])

Taylor Dunn (3000m SC)

Ryan Evans (400m H, Dec, 60mh [ind])

Jaden Gammon (200m)

Caroline Gagnon (60m [ind])

Jérémie Godin (400m)

Braden Harrison (100m, 200m)

Rachelle Hache (SP [ind])

Mackenzie Hall (200m [ind])

Braden Harrison (60m [ind])

Emily Haynes-MacDonald (600m [ind])

Sacha Hourihan (5000m [ind])

Carys Jacobson (60m [ind])

Danielle Keefe (1000m [ind])

Ben King (200m [ind])

Monika LeBlanc (400m)

Victoria LeBlanc (60m [ind], LJ [ind])

Annick Leger (SP [ind])

Joëlle Léger (100m, 200m, 400m, LJ, 60m [ind], 300m [ind], LJ [ind])

Isabella Lemaire (3000m [ind])

Carol-Ann MacDonald (3000m SC)

Elizabeth MacDonald (HT)

Sydney MacDonald (60m [ind], LJ [ind])

Haley MacFarlane (100m, LJ)

Angus MacIntosh (3000m SC)

Shelby MacIsaac (800m [ind], LJ [ind])

Nick MacMackin (1000m [ind])

Julia MacPherson (TJ)

Jadyn Mah (TJ)

Tyrell Marin (3000m [ind])

Tess McDonald (TJ [ind])

Madeleine McLeod (1200m)

Riley Meahan (SP)

Jeremy Michaud (200m, 300m)

Michael Mitton (400m H)

Tristan Morneault (2000m [ind])

Isabelle Morris (SP)

Sarah Myatt (3000m [ind])

Dawson Nancekievill (600m [ind])

Melissa Pellerin (JT)

Jana Pfiffer (400m H)

Gedeline Pitre (400m)

Amelia Reid (HJ [ind])

Francois Richard (800m [ind], 2000m [ind])

Christopher Robertson (Hept [ind])

Lexie Shannon (LJ [ind])

Craig Thorne (60m [ind], 200m [ind])

Emily Trites (800m, 1200m, 800m [ind], 1000m [ind], 1500m [ind])

Erin Vringer (1200m [ind])

Austin Wamboldt (60m [ind])

Mickyle Welsh (200m [ind], 300m [ind])

Frances Wright (1500m SC)

 

Athletics New Brunswick is pleased to announce the launch of our new Athlete Development and Support Program (ADSP), which will provide a framework for assisting our athletes to reach their highest potential through a system of direct and indirect support, designed to provide training and competition opportunities to help ANB athletes compete at the highest levels. 

This new program replaces its two highly successful predecessors, the Podium Program and the High Performance Program, merging them into one cohesive pathway.  The new ADSP model was developed with input from the ANB membership as well as external partners, such as Athletics Canada and the Canadian Sport Centre Atlantic.

General Info

*NEW* 2018 Indoor ADSP Team

ADSP Team List  2017

Press release on ADSP Teams for 2017

Program Information 1 page

Standards

Senior Outdoor - Standards

Espoirs Outdoor - Standards

Junior Outdoor - Standards

Youth Outdoor - Standards

Midget Outdoor - Standards

Indoor - Standards