printButton PRINT

Canada 55+ Championships Track & Field
Saint John NB
Aug 23, 2018


Canada 55+ Games - 2018-08-22 to 2018-08-23                  
                             Canada Games Stadium                              
                                    Results                                    
 
W55 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Hibbard, Terry           W56 Ontario                             8.6   4.0 
  2 Bailey, Rachel           W56 Nova Scotia                         8.9   4.0 
 
W60 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Dion, Brenda             W61 Yukon                               8.5   3.2  2 
  2 Klassen, Sandra          W60 Manitoba                            8.7   3.2  2 
  3 Coward, Selina           W64 Saskatchewan                        9.2   3.2  2 
  4 Peabody, Sharon          W60 New Brunswick                       9.5   3.2  2 
  5 Chase, Christine         W61 Nova Scotia                        10.2   3.2  2 
  6 MacLeod, Mary            W63 Prince Edward Is                   10.8   3.2  2 
  7 Watt, Jeanine            W62 Ontario                            11.2   3.2  2 
  8 Brosnan, Mary            W61 New Brunswick                      11.3   3.2  2 
 
W65 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 MacDonald, Mona          W67 Nova Scotia                         9.9   3.1  3 
  2 Hansen, Carol            W68 Saskatchewan                       10.1   3.1  3 
  3 McMahon, Nancy           W67 Manitoba                           10.6   3.1  3 
 
W70 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Sorenson, Joanne         W72 Saskatchewan                       10.7   3.0  4 
  2 Murray, Mary Lew         W71 Nova Scotia                        11.6   3.0  4 
  3 Warner, Shanti           W71 Ontario                            12.6   3.0  4 
 
W75 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lafayette-Boyd, Carol    W76 Saskatchewan                        8.1   3.0  4 
  2 Nakana, Yuko             W75 Alberta                            10.6   3.0  4 
  3 Leenders, Rose           W78 Yukon                              11.5   3.0  4 
 
W80 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jacobson, Juliette       W81 Manitoba                           11.6   3.0  4 
 
M55 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rosvall, Bruce           M55 New Brunswick                       7.0   2.5 
  2 Leonard, Chris           M56 Ontario                             8.0   2.5 
  3 Tries, Dan               M58 Ontario                             8.3   2.5 
  4 McMahon, Shawn           M57 Manitoba                            8.4   2.5 
 
M60 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Pelletier, Yvan          M63 New Brunswick                       7.4   3.0  2 
  2 Gardner, Dave            M62 Alberta                             7.5   3.0  2 
  3 Myrah, Brian             M61 Nova Scotia                         8.1   3.0  2 
  4 Mckinnon, Robert         M64 Alberta                             8.2   3.0  2 
 
M65 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Chase, Llew              M66 Nova Scotia                         7.6   3.0  2 
  2 Berquist, Brian          M65 Saskatchewan                        9.5   3.0  2 
 
M70 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Storch, Ed               M74 Alberta                             7.7   1.9  3 
  2 Belyea, Ross             M72 New Brunswick                       8.1   1.9  3 
  3 Fownes, Brock            M70 Nova Scotia                         8.6   1.9  3 
  4 Korinetz, Ron            M71 Saskatchewan                        9.4   1.9  3 
  5 Jefferson, David         M74 New Brunswick                       9.8   1.9  3 
 
M80 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Hall, John               M80 Yukon                              10.1   1.9  3 
  2 Whitlie, Jack            M81 Alberta                            10.4   1.9  3 
 
W55 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hibbard, Terry           W56 Ontario                            16.7   2.8 
  2 Bailey, Rachel           W56 Nova Scotia                        16.9   2.8 
 
W60 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Dion, Brenda             W61 Yukon                              16.5   2.6  2 
  2 Klassen, Sandra          W60 Manitoba                           17.0   2.6  2 
  3 Coward, Selina           W64 Saskatchewan                       18.1   2.6  2 
  4 Peabody, Sharon          W60 New Brunswick                      19.3   2.6  2 
  5 Chase, Christine         W61 Nova Scotia                        20.1   2.6  2 
  6 Watt, Jeanine            W62 Ontario                            23.6   2.6  2 
 
W65 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 MacDonald, Mona          W67 Nova Scotia                        19.4   2.8 
  2 Hansen, Carol            W68 Saskatchewan                       20.7   2.8 
  3 McMahon, Nancy           W67 Manitoba                           21.5   2.8 
 
W70 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Murray, Mary Lew         W71 Nova Scotia                        22.9   1.9  3 
  2 Warner, Shanti           W71 Ontario                            24.4   1.9  3 
 
W75 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lafayette-Boyd, Carol    W76 Saskatchewan                       15.1   1.9  3 
 
W80 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jacobson, Juliette       W81 Manitoba                           24.0   1.9  3 
 
M55 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rosvall, Bruce           M55 New Brunswick                      12.7   1.7 
  2 Robinson, Mike           M59 New Brunswick                      14.9   1.7 
  3 Leonard, Chris           M56 Ontario                            15.2   1.7 
  4 McMahon, Shawn           M57 Manitoba                           15.9   1.7 
  5 Petitpas, Micheal        M59 Nova Scotia                        30.3   1.7 
 
M60 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Pelletier, Yvan          M63 New Brunswick                      14.0   2.1  2 
  2 Myrah, Brian             M61 Nova Scotia                        15.3   2.1  2 
  3 Mckinnon, Robert         M64 Alberta                            15.5   2.1  2 
 
M65 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Chase, Llew              M66 Nova Scotia                        13.9   2.1  2 
  2 Larsback, Joe            M66 Alberta                            14.6   2.1  2 
  3 Mizuno, Massey           M67 Saskatchewan                       16.4   2.1  2 
 
M70 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Storch, Ed               M74 Alberta                            14.6   2.9  3 
  2 Fownes, Brock            M70 Nova Scotia                        17.2   2.9  3 
  3 Murray, Mac              M71 Nova Scotia                        17.5   2.9  3 
  4 Korinetz, Ron            M71 Saskatchewan                       19.1   2.9  3 
 
M80 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Hall, John               M80 Yukon                              20.3   2.9  3 
  2 Whitlie, Jack            M81 Alberta                            29.1   2.9  3 
 -- Leenders, Hank           M80 Yukon                               DNF   2.9  3 
 
W55 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hibbard, Terry           W56 Ontario                            36.2   1.2 
  2 Moniuk, Colleen          W57 Saskatchewan                       37.2   1.2 
 
W60 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jones, Donna             W62 Yukon                              38.2   1.2 
  2 Coward, Selina           W64 Saskatchewan                       38.8   1.2 
  3 Livesey-Husak, Anne      W64 Alberta                            39.7   1.2 
  4 Brosnan, Mary            W61 New Brunswick                      43.3   1.2 
 
W65 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 McMahon, Nancy           W67 Manitoba                           48.8  -1.0  2 
  2 Harrison, Ina            W69 Nova Scotia                        52.9  -1.0  2 
 
W70 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Murray, Mary Lew         W71 Nova Scotia                        50.8  -1.0  2 
  2 Warner, Shanti           W71 Ontario                            57.9  -1.0  2 
 
W75 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lafayette-Boyd, Carol    W76 Saskatchewan                       31.7  -1.0  2 
 
W80 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jacobson, Juliette       W81 Manitoba                           55.2  -1.0  2 
 
M55 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rosvall, Bruce           M55 New Brunswick                      26.0  -1.0 
  2 Leonard, Chris           M56 Ontario                            32.5  -1.0 
  3 Tries, Dan               M58 Ontario                            42.8  -1.0 
 
M60 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Pelletier, Yvan          M63 New Brunswick                      29.8  -0.7  2 
  2 Mckinnon, Robert         M64 Alberta                            33.6  -0.7  2 
  3 Myrah, Brian             M61 Nova Scotia                        35.2  -0.7  2 
 
M65 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Chase, Llew              M66 Nova Scotia                        30.5  -0.7  2 
  2 Larsback, Joe            M66 Alberta                            31.0  -0.7  2 
  3 Mizuno, Massey           M67 Saskatchewan                       35.7  -0.7  2 
 
M70 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Storch, Ed               M74 Alberta                            31.2  -0.5  3 
  2 Murray, Mac              M71 Nova Scotia                        36.2  -0.5  3 
  3 Poole, Bill              M74 Ontario                            36.9  -0.5  3 
  4 Warner, John             M70 Ontario                            45.2  -0.5  3 
 
M80 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Whitlie, Jack            M81 Alberta                            52.7  -0.5  3 
 
W55 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bailey, Rachel           W56 Nova Scotia                      1:28.1  
  2 Hall, Linda              W56 Nova Scotia                      1:33.5  
  3 Mohamed, Donna           W57 Ontario                          1:42.5  
 
W60 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Donna             W62 Yukon                            1:28.4  
  2 Livesey-Husak, Anne      W64 Alberta                          1:31.9  
  3 Brosnan, Mary            W61 New Brunswick                    1:43.7  
  4 Lawrence, Arnelda        W60 Saskatchewan                     1:54.5  
 
W65 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McMahon, Nancy           W67 Manitoba                         1:56.5   2 
 
W70 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gillis, Georgie          W73 Nova Scotia                      1:35.5   2 
  2 Forde, Bridget           W74 Alberta                          1:41.7   2 
  3 Warner, Shanti           W71 Ontario                          2:27.7   2 
 
W80 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Visser, Helena           W84 Alberta                          2:13.4   2 
  2 Jacobson, Juliette       W81 Manitoba                         2:36.4   2 
 
M55 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rosvall, Bruce           M55 New Brunswick                      59.4  
  2 Lefort, Charlie          M58 Nova Scotia                      1:11.5  
  3 Tries, Dan               M58 Ontario                          1:42.1  
 
M60 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mohamed, Rafeek          M63 Ontario                          1:11.4   2 
  2 Mckinnon, Robert         M64 Alberta                          1:17.2   2 
  3 Sands, Paul              M64 New Brunswick                    1:19.1   2 
  4 Craven, Bryan            M64 Yukon                            1:23.6   2 
 
M65 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Larsback, Joe            M66 Alberta                          1:12.5   3 
  2 Chase, Llew              M66 Nova Scotia                      1:15.0   3 
  3 Husak, Merv              M68 Alberta                          1:25.9   3 
 
M70 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Storch, Ed               M74 Alberta                          1:18.1   4 
  2 Poole, Bill              M74 Ontario                          1:29.1   4 
  3 Peace, James             M72 Ontario                          1:30.5   4 
  4 Murray, Mac              M71 Nova Scotia                      1:30.8   4 
  5 Warner, John             M70 Ontario                          1:46.9   4 
 
M75 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harton, Pat              M77 British Columbia                 1:21.3   4 
  2 Kelly, Frank             M79 New Brunswick                    1:47.5   4 
 
M80 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davies, Roger            M83 Alberta                          1:40.4   5 
  2 Thompson, Gower          M82 Nova Scotia                      1:49.3   5 
 
W55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Linda              W56 Nova Scotia                      3:34.3  
  2 Mohamed, Donna           W57 Ontario                          4:00.7  
 
W60 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacDonald, Susan         W62 Alberta                          3:16.1  
  2 Jones, Donna             W62 Yukon                            3:37.8  
  3 Livesey-Husak, Anne      W64 Alberta                          3:42.7  
  4 Lawrence, Arnelda        W60 Saskatchewan                     4:29.5  
 
W65 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matthews, Marjorie       W68 Prince Edward Is                 4:10.7  
  2 Harrison, Ina            W69 Nova Scotia                      4:18.8  
 
W70 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gillis, Georgie          W73 Nova Scotia                      3:38.1  
  2 Forde, Bridget           W74 Alberta                          4:01.7  
 
W80 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Visser, Helena           W84 Alberta                          4:55.7  
 
M55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lefort, Charlie          M58 Nova Scotia                      2:38.9  
  2 Thibodeau, Paul          M55 New Brunswick                    2:45.0  
 
M60 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohamed, Rafeek          M63 Ontario                          2:50.0  
  2 Sands, Paul              M64 New Brunswick                    2:57.3  
  3 Anseeuw, Willie          M64 Manitoba                         3:09.3  
  4 Craven, Bryan            M64 Yukon                            3:19.9  
 
M65 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Larsback, Joe            M66 Alberta                          2:56.6  
  2 Husak, Merv              M68 Alberta                          3:11.9  
 
M70 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clegg, Leon              M72 Manitoba                         3:02.5   2 
  2 Peace, James             M72 Ontario                          3:33.8   2 
  3 Poole, Bill              M74 Ontario                          3:34.5   2 
  4 Warner, John             M70 Ontario                          4:01.2   2 
 
M75 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kelly, Frank             M79 New Brunswick                    3:52.0   2 
 
M80 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davies, Roger            M83 Alberta                          3:54.2   2 
  2 Thompson, Gower          M82 Nova Scotia                      4:28.2   2 
 
M85 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fedyna, Victor           M87 Alberta                          5:49.8   2 
 
W55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bailey, Rachel           W56 Nova Scotia                      7:01.5  
  2 Hall, Linda              W56 Nova Scotia                      7:25.5  
 
W60 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacDonald, Susan         W62 Alberta                          6:37.6  
  2 Livesey-Husak, Anne      W64 Alberta                          7:31.4  
  3 Brosnan, Mary            W61 New Brunswick                    7:42.9  
  4 Lawrence, Arnelda        W60 Saskatchewan                     9:11.5  
 
W65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harrison, Ina            W69 Nova Scotia                      8:13.5  
  2 Matthews, Marjorie       W68 Prince Edward Is                 8:33.6  
 
W70 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gillis, Georgie          W73 Nova Scotia                      7:16.4  
  2 Forde, Bridget           W74 Alberta                          8:15.9  
 
W80 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Visser, Helena           W84 Alberta                          9:34.1  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lefort, Charlie          M58 Nova Scotia                      5:19.7  
  2 Thibodeau, Paul          M55 New Brunswick                    5:22.1  
  3 McMahon, Shawn           M57 Manitoba                         6:37.9  
 
M60 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohamed, Rafeek          M63 Ontario                          6:07.3  
  2 Sands, Paul              M64 New Brunswick                    6:12.3  
  3 Craven, Bryan            M64 Yukon                            6:40.8  
  4 Anseeuw, Willie          M64 Manitoba                         6:42.8  
 
M65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Husak, Merv              M68 Alberta                          6:25.0  
 
M70 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Peace, James             M72 Ontario                          7:08.4   2 
  2 Poole, Bill              M74 Ontario                          7:14.4   2 
  3 Warner, John             M70 Ontario                          8:15.8   2 
 
M75 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harton, Pat              M77 British Columbia                 6:52.6   2 
  2 Shaw, Roger              M78 Nova Scotia                      7:17.6   2 
  3 Kelly, Frank             M79 New Brunswick                    8:02.4   2 
 
M80 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davies, Roger            M83 Alberta                          7:54.7   2 
  2 Thompson, Gower          M82 Nova Scotia                      8:34.1   2 
 
M85 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fedyna, Victor           M87 Alberta                         13:06.5   2 
 
W60 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacDonald, Susan         W62 Alberta                         14:02.3  
 
W65 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matthews, Marjorie       W68 Prince Edward Is                18:51.3  
 
W70 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gillis, Georgie          W73 Nova Scotia                     15:12.4  
  2 Forde, Bridget           W74 Alberta                         17:26.8  
  3 Healey, Jean             W70 Saskatchewan                    19:15.7  
 
M55 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lefort, Charlie          M58 Nova Scotia                     11:25.8  
  2 Thibodeau, Paul          M55 New Brunswick                   11:31.2  
  3 McMahon, Shawn           M57 Manitoba                        14:10.1  
 
M60 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohamed, Rafeek          M63 Ontario                         12:52.8  
  2 Sands, Paul              M64 New Brunswick                   13:03.0  
  3 Anseeuw, Willie          M64 Manitoba                        14:10.4  
  4 Craven, Bryan            M64 Yukon                           14:10.8  
 
M65 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Husak, Merv              M68 Alberta                         13:38.9  
  2 Mizuno, Massey           M67 Saskatchewan                    17:41.4  
 
M70 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clegg, Leon              M72 Manitoba                        13:09.7  
  2 Peace, James             M72 Ontario                         14:37.5  
 
M75 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harton, Pat              M77 British Columbia                15:01.4  
  2 Kelly, Frank             M79 New Brunswick                   16:02.0  
 
M80 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davies, Roger            M83 Alberta                         16:48.4  
 
W55+ 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saskatchewan  'A'                                             1:13.0  
  2 Alberta  'A'                                                  1:20.4  
  3 Nova Scotia  'A'                                              1:26.6  
  4 Yukon  'A'                                                    1:33.6  
  5 New Brunswick  'A'                                            1:39.6  
 
M55+ 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alberta  'A'                                                  1:01.4  
  2 Yukon & friends  'A'                                          1:04.4  
  3 New Brunswick  'A'                                            1:12.4  
 
W55 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Moniuk, Colleen          W57 Saskatchewan                      3.48m   NWI 
     3.43m(NWI) 3.43m(NWI) 3.24m(NWI) 3.45m(NWI) 3.09m(NWI) 3.48m(NWI)
  2 Hibbard, Terry           W56 Ontario                           3.13m   NWI 
     3.00m(NWI) 2.98m(NWI) 3.13m(NWI) 3.02m(NWI) FOUL      2.84m(NWI)
  3 MacIsaac, Janet          W56 Nova Scotia                       2.96m   NWI 
     2.78m(NWI) 2.96m(NWI) 2.91m(NWI) FOUL      2.75m(NWI) 2.82m(NWI)
 
W60 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dion, Brenda             W61 Yukon                             3.65m   NWI 
     3.63m(NWI) 3.62m(NWI) 3.52m(NWI) 3.29m(NWI) FOUL      3.65m(NWI)
  2 Klassen, Sandra          W60 Manitoba                          3.32m   NWI 
     3.06m(NWI) 3.19m(NWI) 3.32m(NWI) 3.32m(NWI) 3.30m(NWI) 3.31m(NWI)
  3 Watt, Jeanine            W62 Ontario                           1.96m   NWI 
     FOUL      FOUL      1.68m(NWI) 1.72m(NWI) 1.85m(NWI) 1.96m(NWI)
  4 Carleton, Barbara        W62 Nova Scotia                       1.88m   NWI 
     FOUL      1.55m(NWI) 1.65m(NWI) 1.73m(NWI) 1.69m(NWI) 1.88m(NWI)
 
W65 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 MacDonald, Mona          W67 Nova Scotia                       2.55m   NWI 
     2.55m(NWI) 2.40m(NWI) 2.47m(NWI) 2.36m(NWI) 2.50m(NWI) 2.54m(NWI)
  2 Hansen, Carol            W68 Saskatchewan                      2.36m   NWI 
     FOUL      2.29m(NWI) 2.11m(NWI) 2.36m(NWI) FOUL      2.30m(NWI)
  3 Bangart, Pamela          W65 Yukon                             1.52m   NWI 
     1.34m(NWI) FOUL      1.36m(NWI) 1.52m(NWI) 1.43m(NWI) 1.32m(NWI)
 
W70 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Sorenson, Joanne         W72 Saskatchewan                      2.25m   NWI 
     2.22m(NWI) FOUL      2.25m(NWI) 2.06m(NWI) 2.07m(NWI) FOUL     
 
W75 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Lafayette-Boyd, Carol    W76 Saskatchewan                      3.86m   NWI 
     3.59m(NWI) 3.66m(NWI) 3.66m(NWI) 3.86m(NWI) 3.34m(NWI) FOUL     
 
W80 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brown, Gladys            W81 British Columbia                  1.01m   NWI 
     0.73m(NWI) 0.81m(NWI) 0.98m(NWI) 1.01m(NWI) PASS      PASS     
 
M55 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Petitpas, Micheal        M59 Nova Scotia                       3.69m   NWI 
     3.69m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
M60 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gardner, Dave            M62 Alberta                           4.06m   NWI 
     FOUL      FOUL      4.06m(NWI) 3.87m(NWI) 3.62m(NWI) FOUL     
  2 Lawrence, Dale           M60 Saskatchewan                      3.86m   NWI 
     FOUL      3.65m(NWI) 3.83m(NWI) 3.70m(NWI) 3.86m(NWI) FOUL     
  3 Pelletier, Yvan          M63 New Brunswick                     3.74m   NWI 
     3.46m(NWI) FOUL      3.74m(NWI) PASS      PASS      PASS     
  4 Coppins, ken             M64 Ontario                           3.49m   NWI 
     3.45m(NWI) 3.46m(NWI) 3.22m(NWI) 3.17m(NWI) 3.49m(NWI) 3.33m(NWI)
  5 Ravindran, Mathrua       M64 Ontario                           2.15m   NWI 
     1.90m(NWI) 1.95m(NWI) 2.15m(NWI) PASS      PASS      PASS     
 
M65 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Paterson, Robert         M68 Ontario                           3.32m   NWI 
     2.98m(NWI) 3.32m(NWI) 3.24m(NWI) 3.28m(NWI) PASS      PASS     
  2 Mizuno, Massey           M67 Saskatchewan                      3.06m   NWI 
     FOUL      FOUL      3.00m(NWI) 2.39m(NWI) 2.84m(NWI) 3.06m(NWI)
  3 Milligan, Patrick        M67 Yukon                             2.36m   NWI 
     2.18m(NWI) 2.09m(NWI) 2.18m(NWI) 2.36m(NWI) 2.23m(NWI) PASS     
 
M70 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Belyea, Ross             M72 New Brunswick                     3.79m   NWI 
     3.79m(NWI) 3.60m(NWI) 3.56m(NWI) 3.64m(NWI) 3.60m(NWI) 3.68m(NWI)
  2 Skjaveland, Darryl       M72 Alberta                           3.32m   NWI 
     3.05m(NWI) 3.14m(NWI) 3.32m(NWI) FOUL      3.01m(NWI) 2.86m(NWI)
  3 Parlee, Tom              M71 Yukon                             1.60m   NWI 
     1.60m(NWI) 1.50m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS     
 -- Beaudry, Philippe        M73 Quebec                             FOUL       
     FOUL      FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
M80 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hall, John               M80 Yukon                             2.46m   NWI 
     2.20m(NWI) 2.35m(NWI) 2.29m(NWI) 2.42m(NWI) 2.46m(NWI) 1.95m(NWI)
  2 Tries, Frank             M84 Alberta                           2.42m   NWI 
     2.06m(NWI) 2.07m(NWI) 2.26m(NWI) 2.42m(NWI) 2.04m(NWI) 2.42m(NWI)
 
M85 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Nett, Arnold             M86 Alberta                           2.75m   NWI 
     2.75m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
W55 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 MacIsaac, Janet          W56 Nova Scotia                       6.20m   NWI 
     5.93m(NWI) 5.96m(NWI) 5.83m(NWI) 6.12m(NWI) 6.19m(NWI) 6.20m(NWI)
 
W60 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Klassen, Sandra          W60 Manitoba                          7.21m   NWI 
     5.55m(NWI) 6.86m(NWI) FOUL      6.89m(NWI) 7.02m(NWI) 7.21m(NWI)
  2 Jones, Donna             W62 Yukon                             5.60m   NWI 
     4.86m(NWI) 5.32m(NWI) 5.41m(NWI) 5.60m(NWI) FOUL      5.58m(NWI)
  3 Carleton, Barbara        W62 Nova Scotia                       4.21m   NWI 
     4.03m(NWI)    FOUL      4.00m(NWI) 4.16m(NWI) 4.21m(NWI)
  4 Warren, Jane             W63 Nova Scotia                       3.71m   NWI 
     2.44m(NWI) 2.93m(NWI) FOUL      3.71m(NWI) FOUL      FOUL     
 
W65 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 MacDonald, Mona          W67 Nova Scotia                       5.95m   NWI 
     FOUL      5.16m(NWI) 5.55m(NWI) 5.68m(NWI) 5.95m(NWI) 5.67m(NWI)
  2 Hansen, Carol            W68 Saskatchewan                      5.18m   NWI 
     4.98m(NWI) 5.16m(NWI) 5.18m(NWI) 4.33m(NWI) 5.07m(NWI) FOUL     
  3 Milligan, Karen          W67 Yukon                             4.62m   NWI 
     4.19m(NWI) 4.39m(NWI) 4.25m(NWI) 4.34m(NWI) FOUL      4.62m(NWI)
  4 Bangart, Pamela          W65 Yukon                             4.02m   NWI 
     3.94m(NWI) 3.80m(NWI) 3.91m(NWI) 3.66m(NWI) 4.02m(NWI) 3.99m(NWI)
 
W70 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Sorenson, Joanne         W72 Saskatchewan                      4.87m   NWI 
     4.87m(NWI) 4.79m(NWI) 4.68m(NWI) 4.84m(NWI) FOUL      FOUL     
 
W80 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brown, Gladys            W81 British Columbia                  1.84m   NWI 
     1.84m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
M60 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gardner, Dave            M62 Alberta                           8.33m   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL      8.33m(NWI) 8.15m(NWI) PASS     
  2 Coppins, ken             M64 Ontario                           6.28m   NWI 
     6.28m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  3 Ravindran, Mathrua       M64 Ontario                           4.00m   NWI 
     4.00m(NWI) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
M65 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Paterson, Robert         M68 Ontario                           5.97m   NWI 
     4.98m(NWI) 5.48m(NWI) 5.94m(NWI) FOUL      5.32m(NWI) 5.97m(NWI)
 
M70 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Belyea, Ross             M72 New Brunswick                     8.18m   NWI 
     7.85m(NWI) 8.12m(NWI) 8.18m(NWI) 7.92m(NWI) 7.75m(NWI) 7.86m(NWI)
  2 Skjaveland, Darryl       M72 Alberta                           6.96m   NWI 
     5.81m(NWI) 6.96m(NWI) 6.56m(NWI) 6.29m(NWI) 6.84m(NWI) 5.95m(NWI)
 
M80 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hall, John               M80 Yukon                             5.18m   NWI 
     FOUL      4.58m(NWI) 5.18m(NWI) 5.05m(NWI) 4.61m(NWI) 4.50m(NWI)
 
M85 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Nett, Arnold             M86 Alberta                           5.89m   NWI 
     5.73m(NWI) 5.89m(NWI) 5.62m(NWI) 5.78m(NWI) PASS      PASS     
 
W55 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harris, Fran             W57 New Brunswick                     9.12m  
      8.50m  8.51m  8.73m  8.78m  8.85m  9.12m
  2 Leblanc, Heather         W57 New Brunswick                     7.71m  
      7.71m  7.33m  6.85m  7.59m  7.34m  7.61m
  3 Inward, Cheryl           W59 North West Terri                  4.99m  
      4.75m  4.65m  4.99m  4.58m  4.83m  4.74m
 
W60 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coward, Selina           W64 Saskatchewan                      9.50m  
      9.29m  9.50m  9.08m  8.82m  8.93m  9.23m
  2 Hitchcock, Monica        W60 New Brunswick                     7.97m  
      7.86m  7.72m  7.97m  6.52m  7.47m  FOUL
  3 MacRury, Elizabeth       W61 Alberta                           6.02m  
      5.65m  5.70m  5.78m  5.78m  6.02m  6.01m
  4 Warren, Jane             W63 Nova Scotia                       5.59m  
      5.59m  5.14m  5.21m  FOUL  5.33m  FOUL
  5 Lawrence, Arnelda        W60 Saskatchewan                      5.37m  
      4.89m  5.05m  4.85m  5.37m  PASS  PASS
 
W65 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mizuno, Vi               W67 Saskatchewan                      6.96m  
      6.51m  6.96m  6.87m  6.69m  FOUL  6.93m
  2 Satchell, Sharyl         W65 Yukon                             6.03m  
      5.87m  5.91m  5.83m  5.14m  5.81m  6.03m
  3 Bangart, Pamela          W65 Yukon                             5.51m  
      4.96m  4.90m  5.12m  FOUL  4.63m  5.51m
  4 Milligan, Karen          W67 Yukon                             5.40m  
      5.23m  4.36m  5.40m  PASS  PASS  PASS
  5 Barker, Sheran           W67 Ontario                           4.96m  
      4.77m  4.92m  4.86m  4.68m  4.69m  4.96m
  6 Manickum, Prem           W69 North West Terri                  4.01m  
      3.36m  3.52m  3.69m  3.64m  3.78m  4.01m
 
W70 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Healey, Jean             W70 Saskatchewan                      6.94m  
      6.71m  6.16m  6.58m  6.73m  6.38m  6.94m
  2 Lightening, Judy         W73 Yukon                             4.37m  
      3.85m  3.53m  4.02m  3.69m  4.37m  3.65m
 
W75 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nakana, Yuko             W75 Alberta                           8.39m  
      PASS  8.05m  8.39m  6.92m  7.78m  6.97m
  2 Gracie, Gillian          W75 Saskatchewan                      8.19m  
      7.95m  7.70m  7.63m  7.93m  8.19m  7.85m
  3 Crosthwaite, Gerda       W79 British Columbia                  7.18m  
      6.85m  6.55m  7.18m  6.48m  6.48m  6.95m
 
M55 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robinson, Mike           M59 New Brunswick                     8.97m  
      8.35m  8.73m  8.55m  8.72m  8.48m  8.97m
 
M60 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacDonald, Calvin        M62 New Brunswick                     9.81m  
      9.42m  9.20m  8.85m  8.91m  9.81m  9.68m
  2 Lawrence, Dale           M60 Saskatchewan                      9.45m  
      8.25m  8.97m  8.86m  8.96m  9.45m  8.40m
  3 Coppins, ken             M64 Ontario                           7.09m  
      FOUL  6.08m  6.62m  6.75m  6.62m  7.09m
 
M65 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berquist, Brian          M65 Saskatchewan                      9.92m  
      9.11m  9.41m  9.69m  9.92m  9.51m  9.35m
  2 Labine, Chris            M67 Alberta                           8.05m  
      7.74m  7.74m  7.91m  7.81m  8.05m  7.92m
  3 Milligan, Patrick        M67 Yukon                             6.49m  
      6.33m  6.49m  6.07m  6.08m  5.65m  6.29m
 
M70 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fownes, Brock            M70 Nova Scotia                      10.00m  
      8.97m  9.74m  9.13m  8.92m  10.00m  9.73m
  2 Parlee, Tom              M71 Yukon                             9.04m  
      8.63m  8.99m  8.79m  8.79m  8.68m  9.04m
  3 Coleman, Dave            M70 Saskatchewan                      8.85m  
      7.68m  7.81m  8.29m  8.85m  8.32m  8.46m
  4 Skjaveland, Darryl       M72 Alberta                           8.65m  
      8.45m  8.50m  8.57m  8.65m  8.34m  8.42m
  5 Jefferson, David         M74 New Brunswick                     8.61m  
      8.08m  7.63m  FOUL  8.61m  8.49m  8.24m
  6 Beaudry, Philippe        M73 Quebec                            7.16m  
      7.16m  6.80m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
M75 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Battiste, Art            M76 Saskatchewan                      9.72m  
      9.06m  8.68m  8.92m  9.72m  9.42m  9.17m
 
M80 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tries, Frank             M84 Alberta                           8.55m  
      8.55m  7.95m  8.27m  8.45m  FOUL  7.87m
 
M85 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nett, Arnold             M86 Alberta                           8.09m  
      7.57m  7.66m  8.09m  7.51m  PASS  PASS
 
W55 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moniuk, Colleen          W57 Saskatchewan                     19.98m  
      17.46m  18.37m  17.67m  19.98m  17.80m  17.00m
  2 Leblanc, Heather         W57 New Brunswick                    19.12m  
      18.39m  16.76m  18.49m  19.12m  18.57m  18.48m
  3 Symons, Jane             W59 Ontario                          16.94m  
      FOUL  15.85m  15.38m  14.81m  16.94m  15.88m
  4 MacIsaac, Janet          W56 Nova Scotia                      15.92m  
      FOUL  15.59m  14.55m  15.92m  FOUL  15.61m
  5 Inward, Cheryl           W59 North West Terri                 13.55m  
      12.92m  FOUL  11.03m  12.42m  12.99m  13.55m
 
W60 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hitchcock, Monica        W60 New Brunswick                    21.29m  
      FOUL  18.69m  FOUL  18.71m  19.06m  21.29m
  2 Carleton, Barbara        W62 Nova Scotia                      17.52m  
      17.28m  FOUL  16.77m  17.52m  FOUL  15.85m
  3 Peabody, Sharon          W60 New Brunswick                    15.96m  
      15.20m  15.96m  14.37m  FOUL  13.97m  FOUL
  4 Warren, Jane             W63 Nova Scotia                      15.15m  
      15.15m  14.11m  FOUL  11.17m  FOUL  FOUL
 
W65 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mizuno, Vi               W67 Saskatchewan                     18.84m  
      18.29m  18.80m  18.45m  18.78m  FOUL  18.84m
  2 Milligan, Karen          W67 Yukon                            12.81m  
      12.29m  FOUL  12.43m  12.59m  12.81m  11.45m
  3 Barker, Sheran           W67 Ontario                          12.42m  
      10.76m  12.22m  11.84m  12.42m  10.46m  11.86m
  4 Manickum, Prem           W69 North West Terri                  9.49m  
      9.07m  7.61m  8.85m  7.06m  8.43m  9.49m
 
W70 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Healey, Jean             W70 Saskatchewan                     18.06m  
      17.27m  17.60m  17.42m  16.14m  17.32m  18.06m
  2 Lightening, Judy         W73 Yukon                             9.35m  
      9.18m  FOUL  8.84m  9.35m  9.28m  8.05m
 
W75 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nakana, Yuko             W75 Alberta                          22.51m  
      FOUL  22.51m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Gracie, Gillian          W75 Saskatchewan                     18.15m  
      FOUL  FOUL  18.15m  FOUL  17.85m  FOUL
  3 Hall, Naomi              W77 Yukon                            12.80m  
      12.31m  11.17m  12.19m  11.97m  12.80m  12.59m
 
M55 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robinson, Mike           M59 New Brunswick                    20.77m  
      FOUL  20.77m  FOUL  PASS  PASS  PASS
 
M60 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gardner, Dave            M62 Alberta                          35.15m  
      32.60m  32.77m  34.02m  32.08m  33.81m  35.15m
  2 MacDonald, Calvin        M62 New Brunswick                    34.58m  
      34.58m  32.41m  33.59m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Lawrence, Dale           M60 Saskatchewan                     31.60m  
      FOUL  FOUL  31.38m  31.60m  FOUL  FOUL
  4 Ravindran, Mathrua       M64 Ontario                          12.94m  
      FOUL  FOUL  12.94m  PASS  PASS  PASS
 
M65 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berquist, Brian          M65 Saskatchewan                     34.00m  
      32.13m  32.65m  34.00m  32.73m  33.45m  31.13m
  2 Paterson, Robert         M68 Ontario                          26.47m  
      25.95m  24.76m  26.47m  26.02m  26.14m  25.44m
  3 Labine, Chris            M67 Alberta                          26.32m  
      24.65m  22.85m  25.29m  25.19m  25.59m  26.32m
  4 Milligan, Patrick        M67 Yukon                            26.21m  
      25.16m  26.21m  24.03m  25.78m  FOUL  23.51m
 
M70 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Parlee, Tom              M71 Yukon                            27.30m  
      24.56m  27.30m  FOUL  26.03m  FOUL  25.74m
  2 Fownes, Brock            M70 Nova Scotia                      26.96m  
      FOUL  24.26m  FOUL  FOUL  26.96m  FOUL
  3 Coleman, Dave            M70 Saskatchewan                     25.00m  
      23.13m  20.34m  23.50m  23.90m  24.59m  25.00m
  4 Jefferson, David         M74 New Brunswick                    24.87m  
      24.87m  23.20m  FOUL  FOUL  FOUL  21.26m
  5 Yates, Adrian            M73 Ontario                          21.50m  
      19.63m  FOUL  19.96m  FOUL  21.50m  21.09m
  6 Beaudry, Philippe        M73 Quebec                           17.76m  
      17.23m  FOUL  FOUL  FOUL  15.57m  17.76m
 
M75 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Battiste, Art            M76 Saskatchewan                     25.61m  
      25.27m  25.61m  24.16m  24.65m  24.71m  25.00m
 
M80 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tries, Frank             M84 Alberta                          18.91m  
      17.71m  17.73m  FOUL  17.70m  18.01m  18.91m
 
M85 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nett, Arnold             M86 Alberta                          17.94m  
      15.23m  17.94m  16.12m  17.83m  PASS  PASS
  2 Fedyna, Victor           M87 Alberta                          14.83m  
      13.38m  13.55m  13.44m  13.84m  13.27m  14.83m
  3 Kyle, Doug               M86 Alberta                          10.80m  
      10.41m  10.80m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
W55 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moniuk, Colleen          W57 Saskatchewan                     18.37m  
      FOUL  FOUL  13.43m  18.37m  16.66m  15.39m
  2 Leblanc, Heather         W57 New Brunswick                    16.70m  
      16.70m  12.00m  14.44m  15.86m  12.31m  12.70m
  3 MacIsaac, Janet          W56 Nova Scotia                      14.36m  
      10.83m  13.62m  13.32m  14.36m  14.06m  13.55m
  4 Symons, Jane             W59 Ontario                          14.12m  
      11.33m  13.15m  14.12m  12.83m  12.99m  12.57m
  5 Inward, Cheryl           W59 North West Terri                  9.79m  
      5.54m  7.53m  FOUL  9.79m  8.95m  FOUL
 
W60 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hitchcock, Monica        W60 New Brunswick                    23.30m  
      22.28m  21.48m  23.20m  23.10m  FOUL  23.30m
  2 Dion, Brenda             W61 Yukon                            19.52m  
      17.49m  18.37m  18.57m  17.67m  19.48m  19.52m
  3 Peabody, Sharon          W60 New Brunswick                    15.28m  
      14.62m  14.51m  FOUL  14.48m  15.28m  12.39m
  4 Carleton, Barbara        W62 Nova Scotia                      13.94m  
      12.71m  12.41m  11.70m  12.87m  13.94m  13.45m
  5 MacDonald, Susan         W62 Alberta                          12.92m  
      11.40m  11.85m  12.32m  FOUL  12.44m  12.92m
  6 Warren, Jane             W63 Nova Scotia                      12.18m  
      12.18m  10.20m  9.83m  9.49m  11.52m  10.57m
  7 MacRury, Elizabeth       W61 Alberta                          11.93m  
      10.02m  11.93m  FOUL  11.53m  FOUL  FOUL
 
W65 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mizuno, Vi               W67 Saskatchewan                     20.82m  
      18.31m  17.38m  17.39m  20.82m  11.80m  FOUL
  2 Barker, Sheran           W67 Ontario                          13.36m  
      13.36m  12.18m  11.21m  13.34m  12.73m  12.03m
  3 Satchell, Sharyl         W65 Yukon                            13.06m  
      13.06m  11.87m  11.14m  9.19m  9.84m  10.19m
  4 Milligan, Karen          W67 Yukon                            11.02m  
      9.99m  8.04m  FOUL  FOUL  11.02m  FOUL
  5 Bangart, Pamela          W65 Yukon                            10.32m  
      9.46m  9.69m  10.32m  9.46m  FOUL  9.19m
  6 Manickum, Prem           W69 North West Terri                  7.11m  
      6.95m  7.11m  5.56m  5.01m  4.78m  5.97m
 
W70 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Healey, Jean             W70 Saskatchewan                     15.57m  
      13.39m  15.19m  13.38m  FOUL  FOUL  15.57m
  2 Sorenson, Joanne         W72 Saskatchewan                     12.82m  
      11.08m  9.79m  11.65m  FOUL  10.89m  12.82m
  3 Lightening, Judy         W73 Yukon                             7.60m  
      6.54m  7.60m  6.04m  FOUL  6.07m  7.32m
 
W75 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nakana, Yuko             W75 Alberta                          21.68m  
      20.65m  19.05m  20.31m  20.29m  21.68m  21.65m
  2 Crosthwaite, Gerda       W79 British Columbia                 18.92m  
      16.55m  17.60m  18.40m  18.39m  18.92m  18.15m
  3 Gracie, Gillian          W75 Saskatchewan                     14.64m  
      14.11m  14.64m  13.15m  FOUL  13.67m  13.95m
  4 Hall, Naomi              W77 Yukon                            12.48m  
      12.48m  8.30m  11.84m  10.67m  10.59m  11.75m
 
M55 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robinson, Mike           M59 New Brunswick                    37.72m  
      37.51m  37.60m  34.56m  FOUL  37.72m  FOUL
 
M60 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lawrence, Dale           M60 Saskatchewan                     33.94m  
      29.60m  31.25m  29.05m  33.51m  33.94m  31.84m
  2 MacDonald, Calvin        M62 New Brunswick                    30.38m  
      28.79m  30.03m  30.38m  30.14m  FOUL  30.37m
  3 Coppins, ken             M64 Ontario                          19.04m  
      FOUL  18.25m  FOUL  19.04m  18.12m  FOUL
  4 Ravindran, Mathrua       M64 Ontario                          16.42m  
      15.49m  FOUL  13.92m  15.33m  16.42m  FOUL
 
M65 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berquist, Brian          M65 Saskatchewan                     29.76m  
      27.31m  27.79m  27.92m  27.42m  29.76m  27.66m
  2 Labine, Chris            M67 Alberta                          25.00m  
      23.80m  24.64m  23.66m  24.80m  25.00m  24.85m
  3 Milligan, Patrick        M67 Yukon                            22.90m  
      22.66m  22.78m  21.71m  22.90m  21.91m  22.29m
  4 White, Donald            M68 Yukon                            19.43m  
      17.22m  18.34m  19.43m  18.73m  19.23m  18.59m
 
M70 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beaudry, Philippe        M73 Quebec                           25.11m  
      24.14m  FOUL  25.11m  23.05m  FOUL  23.77m
  2 Korinetz, Ron            M71 Saskatchewan                     24.72m  
      20.76m  FOUL  21.65m  24.72m  21.40m  16.78m
  3 Coleman, Dave            M70 Saskatchewan                     24.66m  
      21.59m  22.98m  FOUL  22.49m  24.66m  23.01m
  4 Skjaveland, Darryl       M72 Alberta                          24.44m  
      21.10m  22.40m  21.39m  19.19m  24.44m  23.21m
  5 Jefferson, David         M74 New Brunswick                    23.97m  
      FOUL  17.76m  22.26m  21.66m  FOUL  23.97m
  6 Parlee, Tom              M71 Yukon                            22.83m  
      19.67m  21.49m  22.24m  19.95m  FOUL  22.83m
  7 Yates, Adrian            M73 Ontario                          21.70m  
      19.41m  19.26m  20.36m  FOUL  21.70m  FOUL
 
M75 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Battiste, Art            M76 Saskatchewan                     27.10m  
      FOUL  27.10m  26.70m  22.52m  25.26m  25.95m
 
M80 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leenders, Hank           M80 Yukon                            24.95m  
      22.68m  21.61m  22.12m  21.68m  22.96m  24.95m
  2 Tries, Frank             M84 Alberta                          22.94m  
      20.94m  21.74m  21.45m  22.94m  FOUL  20.40m
  3 Thompson, Gower          M82 Nova Scotia                      13.47m  
      FOUL  12.46m  11.16m  12.29m  13.40m  13.47m
 
M85 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fedyna, Victor           M87 Alberta                          12.61m  
      11.22m  FOUL  12.41m  12.04m  12.61m  11.44m
  2 Kyle, Doug               M86 Alberta                           9.96m  
      9.82m  9.96m  PASS  PASS  PASS  PASS

	

Close window