printButton PRINT

Atlantic XC Championship
Fredericton
Oct 27, 2018



Atlantic Cross Country Championships - 27/10/2018                    
                        Championnats atlantiques de Cross-country                        
                                       Odell Park                                        
                                  Last Completed Event                                   
 
Boys 5 & Under 500m Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   295  Landry, Xavier                  Anna Malenfant                2:47.80       
    2   383  Thibault, William               Anna Malenfant                2:59.70       
    3   280  Kaley, James                    Fast Tracks                   3:03.30       
    4   413  Wilson Duguay, William          Ecole Le Sommet               3:04.50       
    5   344  Oneill, Cormac                  Kennebecasis Park Element     4:19.90       
    6   376  Sénéchal, Jaxon                 Unattached                    4:54.90    
Girls 5 & Under 500m Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   300  Leblanc, Ella                   École Anna-Malenfant          2:49.90       
    2   293  Landry, Eve                     École Amirault                2:55.50       
    3   220  Boone, Eva                      Unattached                    3:19.80       
    4   356  Richard, Brielle                École St-Thérèse              3:32.20       
    5   375  Sénéchal, Bianka                Ecole des Batisseurs          3:51.70       
    6   390  Tinholt, Petra                  Unattached                    3:56.70       
    7   380  Stewart, Léanne                 Ecole Sr St-Alexandre         4:20.20       
    8   395  Tramonte, Lucia                 Freddy Beach Faculty          4:35.30        
Boys 6-7 800 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1  2831  Burtt, Oliver                   Ecole Sr St-Alexandre         3:18.60       
    2   207  Babin, Simon                    École St-Thérèse              3:19.90       
    3   223  Boucher, Yannick                École Mont Carmel             3:21.70       
    4   323  Mazerolle, Noah                 Mgr Marcel-François-Richa     3:21.90       
    5   401  Vibert, Liam                    Ecole Sr St-Alexandre         3:34.30       
    6   406  Watson, Charles                 Lakefield Elementary          3:41.50       
    7   357  Richard, Cédric                 École St-Thérèse              3:50.00       
    8   302  LeBlanc, Samuel                 École les Éclaireurs          3:55.90       
    9   238  Crouse, Robertson               Ecole des Batisseurs          4:01.40      
Girls 6-7 800 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   308  Maccurdy, Addyson               Restigouche Gazelles          3:19.20       
    2   298  Lavallee, Lily-Shae             Unattached                    3:25.90       
    3   428  Filion-Landry, Jeanne           Unattached                    3:28.40       
    4   291  Landry, Annabelle               Anna Malenfant                3:29.30       
    5   433  Yerxa, Neve                     Washburn Track Club           3:57.80       
    6   225  Boudreau, Ella                  Restigouche Gazelles          4:04.90       
    7   426  Coughlan, Sara                  Ecole des Batisseurs          4:32.80       
    8   342  Newman, Julie                   Arnold H MacLeod              4:36.10       
Boys 8-9 1000 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   214  Betts, Grady                    Park Street Elementary Sc     3:56.40       
    2   432  Yerxa, Dax                      Washburn Track Club           4:05.70       
    3   301  Leblanc, Matteo                 École Anna-Malenfant          4:07.70       
    4   237  Cooper, Charlie                 Garden Creek School           4:08.40       
    5   363  Richard, Ryker                  Hampton Elementary School     4:13.70       
    6   407  Watson, Samuel                  Lakefield Elementary          4:16.10       
    7   294  Landry, Mathis                  École Amirault                4:18.80       
    8   368  Roy, Félix                      Unattached                    4:26.50       
    9   216  Blacquier, Jake                 Garden Creek School           4:32.80       
   10   256  Gallant, Kaiden                 École Anna-Malenfant          4:35.10       
   11   400  Vanwart, Thomas                 Gibson Neill Memorial Ele     4:35.70       
   12   317  Manson, Cameron                 Ecole Millidgeville North     4:36.40       
   13   360  Richard, Haydn                  Salisbury Elementary          4:39.00       
   14   366  Robinson, William               Saint George Elementary       4:39.80       
   15   311  Macleod, Aaron                  Salisbury Elementary          4:40.80       
   16   226  Boudreau, Xavier                Restigouche Gazelles          4:47.20       
   17   326  McCarthy, Jackson               Unattached                    4:51.20       
   18   425  Coughlan, Gabe                  Ecole des Batisseurs          4:52.40       
   19   389  Tinholt, Julian                 Unattached                    4:55.20       
   20   418  Worden, Samuel                  Park Street Elementary Sc     4:57.90       
   21   285  Keough, Zac                     École St-Thérèse              5:06.30       
   22   253  French-Hoyt, Cameron            Unattached                    5:08.30       
   23   414  Wiper, Parker                   Unattached                    5:26.60       
   24   283  Kaneko, Kai                     Vincent Massey Elementary     6:19.90    
 
Girls 8-9 1000 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   236  Colpitts, Madeleine             Frank L. Bowser Elementar     4:20.10       
    2   245  Doran, Kate                     New Maryland Elementary       4:21.50       
    3   276  Johnstone, Mallory              Gibson Neill Memorial Ele     4:22.60       
    4   266  Hill, Sophie                    Vincent Massey Elementary     4:23.60       
    5   205  Armstrong, Mia                  Garden Creek School           4:32.00       
    6   429  Albert, AneJolie                Unattached                    4:35.10       
    7   417  Wong, Anna                      Vincent Massey Elementary     4:36.10       
    8   231  Buchanan, Taylor                Lakewood Heights School       4:36.70       
    9   327  McCully, Heather                Montgomery Street Elem        4:37.60       
   10   212  Bear, Terryn                    Unattached                    4:44.00       
   11   405  Wang, Angelina                  Park Street Elementary Sc     4:47.40       
   12   277  Juggiah, Judy                   Ecole des Batisseurs          4:48.10       
   13   273  Jamieson, Claire                Max Aitken Academy            4:52.30       
   14   229  Brun, Taylor-Lynn               New Brunswick                 4:53.60       
   15   307  Livingston, Kate                Nashwaaksis Memorial Scho     4:56.40       
   16   275  Jewett, Mya                     Canterbury High - New Bru     4:57.10       
   17   290  Kyle, Emma                      Park Street Elementary Sc     5:02.70       
   18   306  Livingston, Brooke              Nashwaaksis Memorial Scho     5:05.70       
   19   208  Bagley, Kya                     Fairvale Elementary Schoo     5:07.10       
   20   381  Sullivan, Cadence               North & South Esk School      5:09.70       
   21   303  Lekach, Mataya                  Nashwaaksis Memorial Scho     5:16.60       
   22   315  Maillet, Siena                  Ecole Blanche-Bourgeois       5:18.50       
   23   336  Morrison, Leah                  Liverpool Elementry           5:20.80       
   24   423  Christie, Grace                 Nashwaaksis Memorial Scho     5:21.30       
   25   415  Wolf, Eleanor                   St. Georges Elementary Sc     5:30.40       
 
Boys 10-11 1500 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   416  Wolverton, Caden                George St Middle School       6:00.60       
    2   244  Desaulniers, Eric               Ecole des Batisseurs          6:04.80       
    3   309  Maccurdy, Cameron               Restigouche Gazelles          6:09.60       
    4   252  Foreman, Alex                   George St Middle School       6:16.20       
    5   396  Tremble, Greysen                Ecole Le Mascaret             6:22.10       
    6   321  Mazerolle, Jeremi               Mgr Marcel-François-Richa     6:25.80       
    7   224  Boudreau, Caleb                 Ecole des Batisseurs          6:33.20       
    8   201  Adams, Hudson                   Ecole des Batisseurs          6:33.90       
    9   393  Tower, Aidan                    Fredericton Legion Track      6:40.80       
   10   346  Pardy, Keaton                   Barkers Point School          6:50.80       
   11   366  Robinson, William               Saint George Elementary       6:51.10       
   12   206  Arsenault, Xavier               Unattached                    6:57.30       
   13   232  Budd, Ben                       George St Middle School       7:07.00       
   14   211  Barnett, Cohen                  Hampton Elementary School     7:14.30       
   15   246  Downey, Brody                   St. Stephen Elementary Sc     7:15.80       
   16   339  Nadeau, Dominic                 Anna Malenfant                7:46.40       
   17   394  Tower, Brandon                  Fredericton Legion Track      7:50.70       
   18   265  Hill, Hayden                    Vincent Massey Elementary     8:43.30       
   19   213  Beattie, Noah                   Restigouche Gazelles          9:01.50   
Girls 10-11 1500 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   337  Mortimer, Felicia               Barnhill Middle School        6:16.70       
    2   391  Titus, Anna                     Rothesay Park School          6:25.71       
    3   341  Newman, Ashley                  A.S.E.A.                      6:31.75       
    4   316  Manson, Abby                    Ecole Millidgeville North     6:33.50       
    5   404  Wadden, Hazel                   New Maryland Elementary       6:34.13       
    6   279  Kaley, Gracie                   Fast Tracks                   6:39.72       
    7   203  Allain, Veronique               Ecole Blanche-Bourgeois       6:42.11       
    8   239  Cullihall, Tess                 Fast Tracks                   6:43.02       
    9   318  Marr, Caitlyn                   Harry Miller Mid School       6:44.04       
   10   399  Urquhart, Raya                  Fast Tracks                   6:47.00       
   11   261  Harker, Denelle                 New Maryland Elementary       6:53.87       
   12   354  Redman, Yvonne                  New Maryland Elementary       6:56.38       
   13   353  Porter, Lily                    George St Middle School       6:56.73       
   14   402  Vibert, Mary                    Ecole Sr St-Alexandre         6:57.10       
   15   343  Nowlan, Claire                  A.S.E.A.                      6:59.59       
   16   219  Blacquier, Sadie                George St Middle School       7:03.18       
   17   258  Gosselin, Payten                Unattached                    7:05.50       
   18   386  Thomas, Emily                   Royal Road Elementary Sch     7:09.63       
   19   411  Williams, Corinne               Barnhill Middle School        7:24.69       
   20   286  Kiervin, Julia                  Unattached                    7:34.97       
   21   388  Tinholt, Jasmine                Fredericton Christian Aca     7:38.81       
   22   250  Evans, Lauren                   Unattached                    7:40.07       
   23   282  Kaneko, Aya                     Vincent Massey Elementary     8:29.57       
   24   374  Scott, Mikala                   George St Middle School       8:54.34       
   25   421  Young, Kaitlyn                  Seaside Park Elementary S     9:22.63       
   26   259  Halstead, Kora                  St. Stephen Elementary Sc     9:26.98       
 
Mixed 12-13 2000 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   218  Blacquier, Owen              M  George St Middle School       7:38.43       
    2   347  Partington, Aaron            M  Bliss Carman Middle           7:41.70       
    3   348  Pattison, Drake              M  River Valley Middle Schoo     7:58.06       
    4   296  Lange, Bridget               W  Bliss Carman Middle           8:01.02       
    5   397  Trites, Nicole               W  Bliss Carman Middle           8:03.89       
    6   314  Macpherson, Marin            W  Harry Miller Mid School       8:17.33       
    7   274  Jewett, Kyla                 W  Canterbury High - New Bru     8:25.17       
    8   260  Hamilton, Avery              W  Riverview Middle School       8:25.56       
    9   209  Baird, Brayden               M  River Valley Middle Schoo     8:27.92       
   10   304  Liddle, Ella                 W  George St Middle School       8:28.90       
   11   255  Gallant, Hayden              M  Evergreen Park School         8:30.00       
   12   215  Blacquier, Brady             M  George St Middle School       8:32.56       
   13   365  Robichaud, Nicholas          M  George St Middle School       8:36.70       
   14   217  Blacquier, Katie             W  River Valley Middle Schoo     8:40.26       
   15   422  Young, Madison               W  Barnhill Middle School        8:42.13       
   16   264  Heard, Jamie                 M  George St Middle School       8:48.82       
   17   324  McCardle, Claudia            W  Queen Charlotte Intermedi     8:51.29       
   18   378  Somers, Anna                 W  St. Stephen Middle School     8:54.03       
   19   270  Hume, Meghan                 W  Canterbury High - New Bru     9:03.74       
   20   373  Scott, Emerson               W  Fast Tracks                   9:09.07       
   21   333  McLeod, Savannah             W  Fredericton Christian Aca     9:12.54       
   22   369  Roy, Mikael                  M  Restigouche Gazelles          9:22.14       
   23   387  Tinholt, Holly               W  Fredericton Christian Aca     9:32.71       
   24   410  Wilbur, Alexandra            W  Restigouche Gazelles          9:55.57       

Event 16  Mixed 14-15 4k Run CC
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
14-15 Results - Women 4000 Run                                                   
  1 Vringer, Erin              W Saint John T          16:02.80                  
  2 Peterson, Sophie           W Colonel Gray          16:32.40                  
  3 Richard, Grace             W Colonel Gray          17:09.30                  
  4 McLeod, Madeleine          W Fast Tracks           17:12.90    1             
  5 Lipton Levyssohn, Hannah   W Bernice MacN          17:17.30                  
  6 Richard, Katie             W Colonel Gray          17:50.60                  
  7 White, Jessica             W Fast Tracks           18:17.30    2             
  8 Tapp, Tasha                W Washburn Track Club   19:04.60                  
  9 Spalding, Neve             W Fast Tracks           19:10.20    3             
 10 Fullarton, Zoe             W Fast Tracks           19:37.80    4             
 11 Hume, Mariah               W Canterbury H          19:54.70                  
 12 Wilson, Caroline           W N & S Esk             19:57.90                  
 13 Pitre, Kaelyn              W Miramichi Va          20:24.50                  
 14 Kozak, Gabby               W Fast Tracks           21:37.90    5             
 15 Simpson, Kirsten           W Fredericton High      23:26.30                  
 16 Kozak, Eva                 W Fast Tracks           23:37.90    6             
14-15 Results - Men 4000 Run                                                     
  1 Harris, Cameron            M Saint John T          16:01.60                  
  2 Morneault, Andon           M A.S.E.A.              16:41.90                  
  3 Dumbleton, Preston         M Washburn Track Club   18:33.40                  
  4 Clark, John                M Washburn Track Club   19:27.40                  
  5 Harris, Ryan               M Washburn Track Club   20:39.70                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
14-15 Results - Women 4000 Run                                                   
   1 Fast Tracks                  15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:35:56.10                                                    
         Average:    19:11.22                                                 


Event 17  Mixed 14-99 6k Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
16-17 Results - Women 6000 Run                                         
  1 Keedwell, Bridget          W Colonel Gray          27:51.10        
  2 Carpinteri, Gabriella      W Colonel Gray          30:07.70        
35-39 Results - Women 6000 Run                                         
  1 Tremble, Tara              W New Brunswick         27:45.00        
40-44 Results - Women 6000 Run                                         
  1 Reynolds, Joanne           W Unb Alumni            27:33.80        
50-54 Results - Women 6000 Run                                         
  1 Schwarz, Marnie            W Unb Alumni            30:51.60        
14-15 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Richard, Francois          M Unattached            23:18.10        
16-17 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Morneault, Tristan         M A.S.E.A.              23:51.90        
  2 McCardle, Isaac            M Colonel Gray          24:05.90        
  3 Boulanger, Zachary         M St. Malachy's High    25:40.30        
  4 Fitzpatrick, Riley         M Charlottetown Rural   25:57.80        
35-39 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Ryabkov, Nikolay           M una NB                26:04.00        
  2 Davis, Scott               M Unb Alumni            26:45.20        
  3 Mazerolle, Marco           M Unattached            31:21.60        
45-49 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Martin, André              M Unb Alumni            26:47.00        
  2 Schwarz, Felix             M Unb Alumni            26:55.90        
  3 Neville, John              M Freddy Beach          29:40.90        
50-54 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Englehart, Kevin           M Freddy Beach          26:49.10        
  2 Robinson-Smith, Tony       M Freddy Beach          26:56.40        
  3 Wright, Donald             M Freddy Beach          32:12.50        
55-59 Results - Men 6000 Run                                           
  1 Thibodeau, Paul            M Jackyl's Avengers     27:37.20        
  2 Ball, John                 M Freddy Beach          30:55.30       

Close window