printButton PRINT

Canadian Cross Country Championships
Moncton
Dec 1, 2001




Event 1 Men 12k Run CC Senior 
===========================================================================================
Name Year Team Seed Avg Mile Finals Points 
===========================================================================================
1 NIYONSABA, JEAN-PAUL OTTAWA LIONS-ONT NT 5:12.6 38:51.21 1 
2 KALEY, SEAN OTTAWA LIONS-ONT NT 5:13.3 38:56.46 2 
3 BOURGEOIS, JOEL/NB MONT NT 5:18.1 39:32.02 3 
4 DEERE, JEREMY SPAR NT 5:19.1 39:39.72 4 
5 TIGHE, BRAD MOOS NT 5:20.1 39:46.98 5 
6 FINLAYSON, JIM ISLA NT 5:21.1 39:54.81 6 
7 HUTCHINSON, ALEX UTTC NT 5:21.7 39:58.74 7 
8 SIMPSON, SCOTT/NB NS NT 5:22.6 40:05.93 8 
9 MILNE, DAVID UBC-BC NT 5:24.2 40:17.52 9 
10 EPP, JAMIE SASKATOON TC-SASK NT 5:24.8 40:22.33 10 
11 COOLSARET, REID SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:25.4 40:26.67 11 
12 DREW, STEPHEN LAURELCREEK TC-ONT NT 5:25.9 40:30.53 12 
13 KANGOGO, KIP LETH NT 5:27.4 40:41.84 13 
14 SANTOS, RICARDO TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:28.3 40:48.31 14 
15 ARMITAGE, MARSHALL TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:28.4 40:48.83 15 
16 ZIAK, JERRY ISLA NT 5:28.5 40:49.42 16 
17 MURPHY, TAYLOR SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:28.9 40:52.40 17 
18 MCINNES, MATTHEW UTTC NT 5:29.0 40:53.42 18 
19 BOOTH, MICHAEL WINN NT 5:29.7 40:58.96 19 
20 MANN, LANNY CALG NT 5:31.3 41:10.54 20 
21 BOYD, STEVE TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:32.8 41:21.51 21 
22 O'BRIEN, TREVOR MERC NT 5:33.1 41:23.85 22 
23 MCCLUSKEY, PADDY ISLA NT 5:33.6 41:28.06 23 
24 GOSSELIN, JAMES TIMM NT 5:33.8 41:29.63 24 
25 OSADUIK, STEVE MANAINO TFC-BC NT 5:34.8 41:36.49 25 
26 MCPHEE, CHRIS TRI CITY TC-ONT NT 5:35.3 41:40.67 26 
27 VOLLMER, MARK SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:35.6 41:42.35 27 
28 BENDO, STEVE SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:35.8 41:44.38 28 
29 JENSEN, SCOTT CALG NT 5:35.9 41:44.78 29 
30 GILLIS, ERIC ANTIGONISH TC-NS NT 5:36.5 41:49.66 30 
31 MCLAREN, CHRIS SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:36.7 41:50.66 31 
32 KENDRICK, NATHAN CALG NT 5:37.2 41:54.61 32 
33 BOURQUE, JONATHAN SHERBROOKE-PQ NT 5:38.7 42:05.58 33 
34 MARCOTTE, FRANCOIS MONT NT 5:39.1 42:08.50 34 
35 IOZZO, MARIO YORK NT 5:39.1 42:08.90 35 
36 CARDLE, PETER VALL NT 5:41.4 42:25.79 36 
37 RAUDEBAUGH, DALLAS UNIV.OF ALBERTA-ALB NT 5:42.0 42:30.77 37 
38 STEVENSON, BEVIN SAUGEEN TFC-ONT NT 5:43.7 42:42.72 38 
39 BOMBA, MARK KAJAKS TFC-BC NT 5:44.1 42:45.95 39 
40 GOBEIL, JIMMY COUBERTIN-PQ NT 5:45.0 42:52.74 40 
41 TSIOROS, NICK ETOB NT 5:45.9 42:59.24 41 
42 JEWER, ROBERT WESTERLAND TF-NF NT 5:46.1 43:00.85 42 
43 ODERMATT, CRAIG ISLA NT 5:46.3 43:02.55 43 
44 GARNIER, LOUIS-PHILIP VAINQUEURS-PQ NT 5:47.1 43:08.77 44 
45 MACDONALD, SCOTT OTTAWA LIONS-ONT NT 5:47.4 43:10.79 45 
46 HOSKINS, VAUGHN MERC NT 5:47.7 43:12.93 46 
47 MARCEAU, FRANCOIS MONT NT 5:49.5 43:26.47 47 
48 JONES, BROOK BISON TFC-MAN NT 5:50.6 43:34.59 48 
49 BARISO, HASSAN TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:51.3 43:39.39 49 
50 BODRILAU, JOHN WIND NT 5:51.3 43:39.78 50 
51 REID, IAN UTTC NT 5:51.5 43:41.58 51 
52 GORMAN, JEFF HFX WANDERERS-NS NT 5:52.8 43:50.76 52 
53 MCLEAN, KYLE TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:54.0 44:00.02 53 
54 STANLEY, HOWIE OTTAWA LIONS-ONT NT 5:54.9 44:06.32 54 
55 CARRICK, CHRIS TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:55.1 x44:08.26 55 
56 KITELEY, MARK UTTC NT 5:55.6 44:12.09 56 
57 SCHOUERI, BADIH UTTC NT 5:56.3 44:16.73 57 
58 MORAN, TIM UTTC NT 5:58.9 x44:36.06 58 
59 PAWSON, CHAD OTTAWA LIONS-ONT NT 5:59.8 44:43.47 59 
60 ZAGHRY, HASSAN SHERBROOKE-PQ NT 6:00.7 44:49.76 60 
61 HENNIGAR, DAN/NS NS NT 6:01.0 44:51.87 61 
62 UTTING, OLIVER/BC BC NT 6:01.6 44:56.22 62 
63 GRAHAME, DREW WIND NT 6:01.7 44:57.20 63 
64 VIOLA, STEPHEN LETH NT 6:05.1 45:22.31 64 
65 BEAZLEY, PETER HFX WANDERERS-NS NT 6:05.2 45:23.20 65 
66 MCCARDLE, SHAWN/PEI PEI NT 6:05.2 45:23.49 66 
67 RASHID, ASAF YORK NT 6:07.2 45:38.63 67 
68 ADAMS, JAYSON UOFM NT 6:09.2 45:53.57 68 
69 MORLEY, STEPHEN CHEBUCTO-NS NT 6:19.0 47:05.99 69 
70 LEFRANCO, JOHN FREDERICTON TC-NB NT 6:20.7 47:18.95 70 
71 MADSEN, CHRIS UTTC NT 6:23.6 x47:40.50 71 
72 GAGNON, SEAN CAPITAL CITY RRC-NB NT 6:30.6 48:32.59 72 
73 KILPATRICK, DAVE CHEBUCTO-NS NT 6:42.9 50:04.30 73 
74 ST-ONGE, JONATHAN/NS NS NT 6:56.7 51:47.06 74 
75 PICARD, LUC CAPITAL CITY RRC-NB NT 7:19.8 54:39.86 75 
-- STRAPFORD, ANDREW/NB NB NT xDNF 


Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
1 SPEED RIVER TFC-ONT 114 11 17 27 28 

2 TORONTO OLYMPIC-ONT 152 14 15 21 49 

3 OTTAWA LIONS-ONT 161 01 02 45 54 

4 UNIV OF TORONTO TC-ONT 240 18 51 56 57 


Event 3 Women 8k Run CC Senior 
===========================================================================================
Name Year Team Seed Avg Mile Finals Points 
===========================================================================================
1 DUPRE, SARAH CATA NT 5:58.7 29:43.07 1 
2 MONDOR, EMILIE MONT NT 5:59.7 29:48.16 2 
3 SMITH, LUCY/BC BC NT 6:00.6 29:52.52 3 
4 COTE, NATHALIE MOUNTAIN WEST-BC NT 6:03.4 30:06.61 4 
5 DOUMA, CARMEN GUELPH TFC-ONT NT 6:05.4 30:16.44 5 
6 SALOMON, TAMARA CASP NT 6:08.6 30:32.63 6 
7 BRYCH, BARBORA/BC BC NT 6:11.3 30:45.76 7 
8 RENDELL, ALISON KAJAKS TFC-BC NT 6:13.3 30:55.66 8 
9 MCCLURE, MICHAELA SPEED RIVER TFC-ONT NT 6:14.0 30:59.19 9 
10 BINNE, SUZANNE MOUNTAIN WEST-BC NT 6:14.3 31:00.72 10 
11 MILLS, STEPHANIE ISLA NT 6:15.0 31:04.30 11 
12 LEWIS, KRISTEN/ONT ONT NT 6:16.9 31:13.54 12 
13 MACDONALD, HEATHER KAJAKS TFC-BC NT 6:19.0 31:24.24 13 
14 ALI-KHAN, SARAH MCGILL OLYMPIC-PQ NT 6:20.4 31:31.21 14 
15 KNAPP, NIKKI KAJAKS TFC-BC NT 6:23.1 31:44.44 15 
16 BARRINGTON, ANNE MERC NT 6:25.2 31:54.84 16 
17 MANAGH, LARISSA/ALB ISLA NT 6:26.5 32:01.28 17 
18 RAMAGE, LIZ ISLA NT 6:28.5 32:11.66 18 
19 KEHOE, JENNIFER/ONT ONT NT 6:29.8 32:17.88 19 
20 BRENNARD, KRISTIN CASP NT 6:32.2 32:29.62 20 
21 CHISHOLM, MICHELLE ANTIGONISH TC-NS NT 6:34.6 32:41.84 21 
22 HUTTON, JACLYN THUNDERBAY TC-ONT NT 6:35.1 32:44.45 22 
23 LEFEBVRE, KARINE ROUGE ET OR-PQ NT 6:37.1 32:54.17 23 
24 COCKSEDGE, WENDY ISLA NT 6:40.9 33:13.20 24 
25 COBURN, ELAINE TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:42.0 33:18.44 25 
26 PRICE, SHELLY SAUGEEN TFC.-ONT NT 6:51.2 34:04.04 26 
27 PIERCE, MARIANNE DALHOUSIE UNIV.-NS NT 7:01.8 34:57.13 27 
28 PERREAULT,VERONIQUE/PQ PQ NT 7:16.6 x36:10.39 28 

Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 *5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
1 ISLAND PACIFIC ATHL.-BC 70 11 17 18 24 
Total Time: 2:08:30.44 
Average: 32:07.61


Event 2 Men 8k Run CC Junior 
===========================================================================================
Name Year Team Seed Avg Mile Finals Points 
===========================================================================================
1 BAIRU, SIMON REGI NT 5:20.0 26:31.12 1 
2 WYKES, DYLAN FRON NT 5:23.7 26:49.24 2 
3 HORTIAN, ADAM/ONT ONT NT 5:26.6 27:03.93 3 
4 DIONNE, JOE TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:28.0 27:10.67 4 
5 TITUS, MORGAN UBC NT 5:31.7 27:29.22 5 
6 BENNINGER, KURT SAUGEEN TFC.-ONT NT 5:32.2 27:31.49 6 
7 LONGOKWO, CHARLES CALTAF-ALB NT 5:33.7 27:39.13 7 
8 MCQUADE, TOM SIMC NT 5:34.4 27:42.59 8 
9 NISSEN, ROBBIE CAPITAL CITY-ALB NT 5:35.8 27:49.29 9 
10 KHAN, SAHEED TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:36.1 27:51.13 10 
11 MORRILL, JAY SIMC NT 5:36.4 27:52.24 11 
12 MƒNARD-KILRANE, FRAN‚OIS AYLM NT 5:37.6 27:58.52 12 
13 COBER, JORDAN SIMC NT 5:38.3 28:01.85 13 
14 KERR, GEOFF CALG NT 5:39.1 28:05.69 14 
15 TSCHIDIND-KASSA, DANNY UTTC NT 5:40.4 28:12.24 15 
16 MOSLEY, RICHARD SFU NT 5:40.6 28:13.10 16 
17 CURRIE, DOUG PETROLIA TRACK-ONT NT 5:42.0 28:20.35 17 
18 SCULL, JEFF NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 5:42.4 28:22.05 18 
19 PAWLUK, SAM KAJAKS TFC-BC NT 5:42.5 28:22.83 19 
20 MORRISON, ERIC HAMI NT 5:43.0 28:25.37 20 
21 GOODALE, MATT LONDON WESTERN-ONT NT 5:43.6 28:28.00 21 
22 NOVAKOWSKI, BRADEN KING NT 5:44.4 28:32.17 22 
23 MURENBEELD, STEVEN UNIV.OF VICTORIA-BC NT 5:44.6 28:33.38 23 
24 BAILLARGEON-SMI, ANDRE-P NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 5:44.8 28:34.34 24 
25 ELLERTON, ANDREW TRAN NT 5:44.9 28:34.80 25 
26 MACDONALD, KEVIN ATHLETICS YUKON-YUK NT 5:45.1 28:35.51 26 
27 MCEWAN, CAM SOUTH FRASER-BC NT 5:45.4 28:37.07 27 
28 CHAFE, PAUL FRON NT 5:45.5 28:37.57 28 
29 CHAISSON, STANLEY DALHOUSIE UNIV.-NS NT 5:45.6 28:38.07 29 
30 DALGARNO, MARK SAUGEEN TFC.-ONT NT 5:46.0 28:39.93 30 
31 NAGLE, CHRIS LONDON WESTERN-ONT NT 5:46.4 28:41.97 31 
32 LOISELLE, MATT WIND NT 5:46.8 28:43.90 32 
33 CAMERON, MATT ETOB NT 5:47.3 28:46.50 33 
34 COATES, ANDREW MARKHAM TC-ONT NT 5:47.5 28:47.65 34 
35 MCCABE, JEFF TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:47.8 28:49.08 35 
36 MACAULEY, ANGUS SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:48.2 28:51.17 36 
37 WELLS, GRAEME KAJAKS TFC-BC NT 5:48.8 28:53.94 37 
38 FINDLAY, ERIC UNIV.OF VICTORIA-BC NT 5:48.9 28:54.77 38 
39 WALKER, NICHOLAS UNIV.OF VICTORIA-BC NT 5:49.0 28:55.28 39 
40 VANVEGHEL, BART UTJD NT 5:49.3 28:56.41 40 
41 JOHNSTON, GABRIEL UTJD NT 5:49.4 28:57.27 41 
42 SCHAUS, ADAM DARM NT 5:50.7 29:03.38 42 
43 HEWAMUDALIGE, MARCEL KAJAKS TFC-BC NT 5:51.2 29:06.16 43 
44 GROOTHUIS, GERRY SIMC NT 5:51.3 29:06.61 44 
45 HELF, JEREMY SIMC NT 5:51.4 x29:07.03 45 
46 CALLON, CODY KAJAKS TFC-BC NT 5:51.6 29:07.87 46 
47 NEFF, CALUM CASP NT 5:51.7 29:08.50 47 
48 BELBIN, CHRIS MERC NT 5:51.8 29:08.98 48 
49 LISTER, MARK KAJAKS TFC-BC NT 5:51.9 x29:09.60 49 
50 GEORGE, WESLEY LONDON WESTERN-ONT NT 5:53.1 29:15.48 50 
51 HUSSEIN, SLALH PHOENIX-ONT NT 5:53.3 29:16.62 51 
52 MONCUR, SCOTT WIND NT 5:53.5 29:17.63 52 
53 RYAN, KEIRAN TORONTO OLYMPIC-ONT NT 5:53.8 29:18.96 53 
54 GINGRAS, MATHIEU PATR NT 5:53.9 29:19.61 54 
55 BALL, TANNER SAUGEEN TFC.-ONT NT 5:55.2 29:25.83 55 
56 BROPHY, MATT FRED NT 5:55.3 29:26.59 56 
57 SHEFFIELD, MATTHEW FRON NT 5:55.6 29:27.86 57 
58 STAR, SHAWN SPEED RIVER TFC-ONT NT 5:56.7 29:33.55 58 
59 THORSON, PETE SAUGEEN TFC.-ONT NT 5:57.6 29:37.89 59 
60 CUMMINGS, TRAVIS KING NT 5:57.9 29:39.36 60 
61 ARNOLD, MATT LONDON WESTERN-ONT NT 5:58.1 29:40.09 61 
62 BOWDEN, BRIAN NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 5:58.2 29:40.68 62 
63 VANBEURDEN, CHRIS UTJD NT 5:58.3 29:41.25 63 
64 FISCHER, STEVE SAUGEEN TFC.-ONT NT 5:58.4 x29:41.75 64 
65 SIMIC, SINISA WIND NT 5:58.8 29:43.59 65 
66 BURNS, JOHN-OLIVER MERC NT 5:58.8 29:43.92 66 
67 LINCOLN, DEREK PHOENIX-ONT NT 5:58.9 29:44.36 67 
68 KARANJA, JOSHUA OTTAWA LIONS-ONT NT 5:59.2 29:45.65 68 
69 HULSTEIN, RODNEY ATHLETICS YUKON-YUK NT 5:59.5 29:47.14 69 
70 MCKAY, TRAVIS LEDUC TRACK-ALB NT 5:59.6 29:47.63 70 
71 D'AMOUR, MARC-ANDRƒ DYNA NT 5:59.9 29:49.44 71 
72 LEHMAN, RICHARD DARM NT 6:00.1 29:50.43 72 
73 MCBRIDE, NICHOLAS FRON NT 6:00.2 29:50.85 73 
74 HICKS, RYAN WAPITI STRIDERS-ALB NT 6:00.5 29:52.30 74 
75 BURRELL, CRAIG XL'S TRACK CLUB-ONT NT 6:00.6 29:52.83 75 
76 GOSS, MATTHEW FRED NT 6:01.4 29:56.72 76 
77 LUMSDEN, JOSHUA XL'S TRACK CLUB-ONT NT 6:01.5 29:57.45 77 
78 SERRAN, SCOTT WIND NT 6:01.6 29:57.95 78 
79 LOVISEK, PETER TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:01.7 x29:58.31 79 
80 COCCHIO, CRAIG WIND NT 6:01.9 x29:59.08 80 
81 DION, JEAN-PHILIPP MONT NT 6:02.3 30:01.00 81 
82 MARION, PATRICK OTTAWA LIONS-ONT NT 6:03.7 30:08.29 82 
83 MOODY-CORBETT, ROD MERC NT 6:03.8 30:08.68 83 
84 CHRISTIE, RUSSELL PETROLIA TRACK-ONT NT 6:04.6 30:12.46 84 
85 BROOKS, BRENDAN TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:05.1 x30:15.26 85 
86 DUNBRACK, PETER HFX NT 6:07.0 30:24.43 86 
87 CHASE, JOHNNY CHEBUCTO-NS NT 6:07.6 30:27.77 87 
88 PAUL, JON NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:08.3 30:31.09 88 
89 FURLONG, MARK CASP NT 6:08.8 30:33.61 89 
90 PIENE, SVEIN FRED NT 6:10.5 30:42.19 90 
91 ALBERTYN, DAVE UTJD NT 6:11.3 30:46.16 91 
92 TRIPP, DAN UTJD NT 6:12.3 x30:50.87 92 
93 BROCHU, PIER-OLIVIER COUBERTIN-PQ NT 6:13.1 30:54.89 93 
94 SNOW, ADAM MERC NT 6:14.4 31:01.55 94 
95 FINN, RYAN XL'S TRACK CLUB-ONT NT 6:15.6 31:07.30 95 
96 FOX, MARTY TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:15.8 x31:08.05 96 
97 GOULET, CHRIS LONDON WESTERN-ONT NT 6:16.9 x31:13.83 97 
98 NISHIYAMA, KYLE LEDUC TRACK-ALB NT 6:17.1 31:14.77 98 
99 FYFE, RYAN LEDUC TRACK-ALB NT 6:18.6 31:22.40 99 
100 HAYDEN, DAN NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:19.7 x31:27.89 100 
101 BRIKIS, MATTHEW OTTAWA LIONS-ONT NT 6:21.8 31:38.34 101 
102 NELSON, MARK UNIV.OF VICTORIA-BC NT 6:23.5 31:46.68 102 
103 ZAWASKI, GREG EDM NT 6:24.3 31:50.36 103 
104 VAN DER LEE, SEAN CALTAF-ALB NT 6:24.8 31:53.04 104 
105 LEE, PHIL NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:26.0 x31:59.00 105 
106 D'ESTERRE, CHRIS PETROLIA TRACK-ONT NT 6:27.1 32:04.39 106 
107 BAKE, RAMON NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:35.6 x32:46.56 107 
108 LOCKER, ANDRE LEDUC TRACK-ALB NT 6:38.0 32:58.53 108 
109 BROPHY, MARK MERC NT 6:39.5 x33:06.13 109 
110 CARTER, CHRIS CHEBUCTO-NS NT 6:40.2 33:09.52 110 
111 O'HAGAN, RYAN PETROLIA TRACK-ONT NT 6:43.8 33:27.43 111 
112 PEMBERTON, EVAN UNB NT 6:51.1 34:03.91 112 
113 BATHURST, MIKE CHEBUCTO-NS NT 6:55.6 34:26.12 113 
114 YOUNG, JUSTIN UNB NT 6:57.0 34:32.88 114 
115 MAJOR, LUKE/NF WEST NT 7:02.1 34:58.21 115 
116 HENDERSON, JOEL UNB NT 7:04.9 35:12.33 116 
117 SIDLAR, CHRIS NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 7:21.3 x36:33.97 117 
118 LANTZ, CHRIS CHEBUCTO-NS NT 7:29.7 37:15.48 118 

Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 *5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
1 SOUTH SIMCOE DUFF.-ONT 76 8 11 13 44 45 
Total Time: 1:52:43.29 
Average: 28:10.83 
2 TORONTO OLYMPIC-ONT 102 4 10 35 53 79 85 96 
Total Time: 1:53:09.84 
Average: 28:17.46 
3 KAJAKS TFC-BC 145 19 37 43 46 49 
Total Time: 1:55:30.80 
Average: 28:52.70 
4 SAUGEEN TFC.-ONT 150 6 30 55 59 64 
Total Time: 1:55:15.14 
Average: 28:48.79 
5 FRONTENAC COUNT.HARR.-ONT 160 2 28 57 73 
Total Time: 1:54:45.52 
Average: 28:41.38 
6 LONDON WESTERN-ONT 163 21 31 50 61 97 
Total Time: 1:56:05.54 
Average: 29:01.39 
7 NIAGARA OLYMPIC-ONT 192 18 24 62 88 100 105 107 117 
Total Time: 1:57:08.16 
Average: 29:17.04 
8 UNIV.OF VICTORIA-BC 202 23 38 39 102 
Total Time: 1:58:10.11 
Average: 29:32.53 
9 WINDSOR LEGION TFC-ONT 227 32 52 65 78 80 
Total Time: 1:57:43.07 
Average: 29:25.77 
10 UNIV.OF TORONTO JR.DEV. 235 40 41 63 91 92 
Total Time: 1:58:21.09 
Average: 29:35.28 


Event 2 Men 8k Run CC Junior 
Team Scores
11 MERCURY ATHLETICS-NF 291 48 66 83 94 109 
Total Time: 2:00:03.13 
Average: 30:00.79 
12 PETROLIA TRACK-ONT 318 17 84 106 111 
Total Time: 2:04:04.63 
Average: 31:01.16 
13 LEDUC TRACK-ALB 375 70 98 99 108 
Total Time: 2:05:23.33 
Average: 31:20.84 
14 CHEBUCTO-NS 428 87 110 113 118 
Total Time: 2:15:18.89 
Average: 33:49.73

Event 1 Women 6k Run CC Junior 
===========================================================================================
Name Year Team Seed Avg Mile Finals Points 
===========================================================================================
1 NUKURI, DIANNE TRID NT 6:07.4 22:49.76 1 
2 KOHLMEIER, AMY SARN NT 6:07.8 22:51.55 2 
3 CRATE, JESSICA SARN NT 6:18.3 23:30.43 3 
4 ROGERS, NATALIE CHILLIWACK TFC-BC NT 6:19.3 23:34.26 4 
5 KOHLMEIER, ALISON SARN NT 6:20.3 23:38.09 5 
6 MALONE, CAITLIN MARKHAM TC-ONT NT 6:23.7 23:50.55 6 
7 MACALISTER, MANDY MOSC NT 6:23.9 23:51.56 7 
8 LALTOO, LINDSAY CENTURIONS-NB NT 6:25.2 23:56.39 8 
9 BARTLETT, AMANDA FRED NT 6:27.0 24:02.98 9 
10 HEISTERMAN, CHRISTINA ISLA NT 6:27.8 24:06.03 10 
11 MALUDZINSKI, LAURA/ONT ONT NT 6:28.3 24:07.99 11 
12 HICKS, JULIA OTTAWA LIONS-ONT NT 6:29.9 24:13.92 12 
13 KROSHYS, EMILY CASP NT 6:31.2 24:18.71 13 
14 MARCHANT, LANNI LONDON WESTERN-ONT NT 6:31.8 24:21.04 14 
15 KENNELLY, BEVIN PRIN NT 6:33.5 24:27.25 15 
16 AMBERY, CELIA UBC NT 6:34.6 24:31.25 16 
17 DOETZEL, DANETTE REGI NT 6:35.2 24:33.43 17 
18 HUBER, JENNA WAPITI STRIDERS-ALB NT 6:36.4 24:38.02 18 
19 TREMBATH, DAROLYN UOFM NT 6:38.4 24:45.32 19 
20 PERKINS, KATE OTTAWA LIONS-ONT NT 6:39.4 24:49.26 20 
21 DALEY, KELSEY FRED NT 6:39.5 24:49.74 21 
22 FEDY, JOANNA SIMC NT 6:40.3 24:52.66 22 
23 SASK, ERIN KING NT 6:40.8 24:54.29 23 
24 HODGE, MEGGAN LEDUC TRACK-ALB NT 6:41.4 24:56.68 24 
25 MARANDA, SOPHIE MONT NT 6:41.5 24:57.20 25 
26 MACLEAN, ERIN MIMIDDLETON TC-NS NT 6:41.7 24:57.88 26 
27 HYCKIE, MEAGHAN TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:42.3 25:00.18 27 
28 CLARK, JESSICA TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:43.2 25:03.41 28 
29 MURPHY, SHEENA NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:43.3 25:03.84 29 
30 KEMP, JENNIFER LEDUC TRACK-ALB NT 6:43.4 25:04.08 30 
31 THOMPSON, NATALIE CALG NT 6:43.4 25:04.30 31 
32 TEDFORD, LINDSAY MARKHAM TC-ONT NT 6:44.7 25:08.88 32 
33 LAVOIE, MEREDITH SHERBROOKE-PQ NT 6:47.3 25:18.83 33 
34 WINTER, LINDSAY EDMO NT 6:47.9 25:20.77 34 
35 MALETTE, JACQUELINE WIND NT 6:49.1 25:25.40 35 
36 STANFORD, ELIZABETH SIMC NT 6:49.7 25:27.65 36 
37 FEDORUK, NANCY ISLA NT 6:49.8 25:28.09 37 
38 ESFORD, PAIGE KING NT 6:50.1 25:28.97 38 
39 CHILDS, MICHELLE SIMC NT 6:50.2 25:29.32 39 
40 FRIEL, ALEX SIMC NT 6:50.4 25:30.33 40 
41 EGAN, HILARY OTTAWA LIONS-ONT NT 6:51.0 25:32.36 41 
42 BROUWER, ANDREA SARN NT 6:51.1 25:32.96 42 
43 KAYE, ALICIA XL'S TRACK CLUB-ONT NT 6:51.5 25:34.36 43 
44 MARTIN, AREIELLE SIMC NT 6:51.7 x25:35.07 44 
45 MOULTON, LAURA HAMI NT 6:52.3 25:37.19 45 
46 JONES, VICKI BLEG NT 6:52.9 25:39.63 46 
47 SIMESON, LAUREN TORONTO OLYMPIC-ONT NT 6:53.0 25:39.95 47 
48 HENDERSON, KATE OTTAWA LIONS-ONT NT 6:53.1 25:40.27 48 
49 ORECK, JENN NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:54.4 25:45.27 49 
50 MASSE, KATIE WIND NT 6:55.1 25:47.92 50 
51 VERGE, DONNA CHEBUCTO-NS NT 6:56.3 25:52.05 51 
52 JANZEN, BETHANY LONDON WESTERN-ONT NT 6:57.6 25:57.01 52 
53 PERCIVAL, CLAIRE SARN NT 6:57.7 x25:57.49 53 
54 WIGHTON, ANNE PHOENIX-ONT NT 6:57.8 25:57.79 54 
55 GRABOWIECKA, MONIKA NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 6:58.1 25:59.10 55 
56 MCROBBEI, ANNA OTTAWA LIONS-ONT NT 6:58.2 x25:59.36 56 
57 EDWARDS, NICOLE WINN NT 6:59.3 26:03.36 57 
58 SIM, HEATHER CALTAF-ALB NT 6:59.8 26:05.34 58 
59 MACCHIONIE, MELANIE MARKHAM TC-ONT NT 6:59.9 26:05.82 59 
60 LALTOO, ANDREA KING NT 7:01.2 26:10.44 60 
61 HURDLE, WENDY LETHBRIDGE-ALB NT 7:02.4 26:14.86 61 
62 BINNS, DANIELLE TORONTO OLYMPIC-ONT NT 7:03.3 26:18.38 62 
63 CHAMPAGNE, LAUREN WINN NT 7:03.9 26:20.72 63 
64 PLESUK, DEVON TRACKWEST-ALB NT 7:04.6 26:23.21 64 
65 JONES, STACY BLEG NT 7:05.8 26:27.81 65 
66 HANNAH, RACHEL SIMC NT 7:06.5 x26:30.25 66 
67 GENEST, AUDREY PATR NT 7:07.2 26:32.99 67 
68 HOWARD, JULIA MERC NT 7:07.4 26:33.48 68 
69 WILSON, JENNA WINN NT 7:07.4 26:33.73 69 
70 GALLOWAY, MIRANDA NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 7:07.7 26:34.72 70 
71 SPROLL, INERID WINN NT 7:08.2 26:36.69 71 
72 BATISTA, VERONICA WINN NT 7:08.6 x26:37.89 72 
73 HILL, ASHLEY OTTAWA LIONS-ONT NT 7:09.1 x26:39.90 73 
74 STEINKE, LEAH WIND NT 7:10.1 26:43.58 74 
75 BROHMAN, AMY LEDUC TRACK-ALB NT 7:10.7 26:45.86 75 
76 WAKELY, CAROLYN SARN NT 7:12.3 x26:51.85 76 
77 KUNKEL, SANDY WIND NT 7:14.9 27:01.40 77 
78 MYERS, ANNE KING NT 7:15.4 27:03.60 78 
79 ZBROINSKI, AGNES TORONTO OLYMPIC-ONT NT 7:16.6 x27:07.97 79 
80 PAULS, CAITLIN NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 7:16.9 x27:09.06 80 
81 ANDERSON, RONDA NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 7:17.3 x27:10.63 81 
82 KNIGHTS, SUSAN BLEG NT 7:17.6 27:11.78 82 
83 HANN, EMMA MERC NT 7:21.0 27:24.39 83 
84 RIENDEAU, DANIELE OTTAWA LIONS-ONT NT 7:21.7 x27:26.80 84 
85 JONES, STEPHANIE BLEG NT 7:23.0 27:31.66 85 
86 TURNER, NATALIE SIMC NT 7:27.4 x27:48.01 86 
87 AITKEN, STEPHANIE LEDUC TRACK-ALB NT 7:27.9 27:49.94 87 
88 GIBSON, JOCELYN PETROLIA TRACK-ONT NT 7:31.1 28:01.87 88 
89 BLACK, MONICA MARKHAM TC-ONT NT 7:31.3 28:02.87 89 
90 POTAPOV, ANNA MONT NT 7:32.1 28:05.71 90 
91 GRONDINES, MELISSA CYCL NT 7:33.4 28:10.42 91 
92 GIGG, MOLLY SIMC NT 7:33.9 x28:12.47 92 
93 AASEN, ALEXANDRA MARKHAM TC-ONT NT 7:36.1 x28:20.66 93 
94 SMALL, JACKIE SIMC NT 7:41.1 x28:39.41 94 
95 CORKUM, MALLORY CHEBUCTO-NS NT 7:51.4 29:17.65 95 
96 STEWART, KATE NIAGARA OLYMPIC-ONT NT 7:53.8 x29:26.70 96 
97 JARRY, ROSE-MARIE MONT NT 8:04.5 30:06.52 97 
98 TRACY, ALISO CHEBUCTO-NS NT 8:05.1 30:08.62 98 
99 BENJAMIN, ELYNYD CHEBUCTO-NS NT 8:06.8 30:15.03 99 
100 CORKUM, AMBER CHEBUCTO-NS NT 8:29.0 x31:37.87 100 
101 POWER, KAILA CHEBUCTO-NS NT 8:29.1 x31:38.29 101 


Event 1 Women 6k Run CC Junior 
Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 *5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
1 SARNIA ATHLETICS SW-ONT 52 02 03 05 42 

2 SOUTH SIMCOE DUFF(A).-ONT 142 22 36 40 44 

3 OTTAWA LIONS-ONT 157 12 41 48 56 

4 TORONTO OLYMPIC-ONT 164 27 28 47 62 

5 MARKHAM TC-ONT 186 06 32 59 89 

6 KINGSTON/NAPANEE TFC-ONT 199 23 38 60 78 

7 NIAGARA OLYMPIC-ONT 203 29 49 55 70 

8 LEDUC TRACK-ALB 216 24 30 75 87 

9 WINDSOR LEGION TFC-ONT 236 35 50 74 77 

10 WINNIPEG OPTIMISTS-MAN 260 57 63 69 71 

11 BROCKVILLE LEG. HAR.-ONT 278 46 65 82 85 

12 SOUTH SIMCOE DUFFERIN-(B) 311 39 86 92 94 

Event 1 X30+ 8k Run CC
===========================================================================================
Name Age Team Seed Avg Mile Finals Points
===========================================================================================
35 Results - Women 
1 HISCOCK, TAMMY/NS W39 LEAG NT 7:03.6 35:05.77 
2 KEELING, SHELLEY/NB W37 FRED NT 7:07.1 35:23.52 
3 SEIFFERT, ELIZABETH/NB W37 FRED NT 7:16.7 36:11.00 
4 GIGNAC, TERRY/ON W38 UNATTACHED NT 8:19.4 41:22.7640 

40 Results - Women 
1 BLANCHARD, PATTY/NB W44 UNATTACHED NT 6:35.3 32:45.42 
2 CURRIE-YARR, PAM/NS W42 LEAG NT 6:47.7 33:46.75 
3 CARR, MICHELLE/BC W41 CAPILANO EAGLES NT 6:54.4 34:19.97 
4 BLACK, LESLIE/BC W41 VFAC NT 6:58.7 34:41.74 
5 CARSON, SHERRY/NS W44 LEAG NT 7:05.9 35:17.38 
6 NELL-DALEY, NELLY/NB W43 FRED NT 7:11.6 35:45.58 
7 ETTER, CHRIS/NS W41 LEAG NT 7:12.8 35:51.76 
8 MACPHERSON, ENA/NS W42 LEAG NT 7:51.9 39:05.97 
9 KIM, VALERIE/USA W41 UNATTACHED NT 7:54.3 39:17.73 
10 WILLIS, KATHERINE/ON W43 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:56.7 39:29.73 
11 SOUCY-FRASER, LOUISE/ON W40 ETOBICOKE HUSKIES NT 8:07.5 40:23.50 
12 DUMAIS, JOCELYNE/PQ W42 UNATTACHED NT 9:15.9 46:03.75 
13 MACASKILL-ALLEN, DEBBIE/ W44 LEAG NT 9:54.8 49:16.90 
14 BLANCHARD, CLAIRE/NB W40 UNATTACHED NT 10:40.7 53:05.3445 

45 Results - Women 
1 TAKAHASHI, JANET/ON W45 UNATTACHED NT 6:51.3 34:04.85 
2 SWEAZEY, NANCI/ON W46 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:41.3 38:13.08 
3 GOREY, MARY BETH/NB W47 FRED NT 8:10.6 40:38.77 
4 TEDFORD, CATHY/ON W48 UNATTACHED NT 11:33.0 57:25.0250 

50 Results - Women 
1 FINDLEY, LINDA/ON W54 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:33.2 37:32.95 
2 HINTON, PATRICIA/ON W52 NIAGARA OLYMPIC NT 8:40.1 43:05.37 
3 TROTT, RHONA/ON W53 HAMILTON OLYMPIC NT 8:47.7 43:43.5035 

35 Results - Men 1 FRIEL, VINCENT/ON M38 UNATTACHED NT 6:10.7 30:42.85 
2 GALLOWAY, IAIN/ON M38 NIAGARA OLYMPIC NT 6:18.0 31:19.07 
3 THIBODEAU, PAUL/NB M38 GUEP NT 6:20.1 31:29.69 
4 WEIST, MARK/ON M37 UNATTACHED NT 6:48.5 33:51.04 
5 TRITES, GLENN/NB M35 UNATTACHED NT 6:53.7 34:16.75 
6 RICHARD, ALVIN/NB M39 UNATTACHED NT 7:04.6 35:10.73 
7 MCGRATH, LAWRENCE/NB M39 UNATTACHED NT 8:35.9 42:44.6040 

40 Results - Men 
1 CHRISTIE, GORDON/ON M40 SPEED RIVER TFC NT 5:41.8 28:19.32 
2 REIMER, AL/BC M40 HERSHEY HARRIERS NT 5:46.8 28:44.04 
3 RENTERIA, LUIS/ALB M42 LETH NT 5:50.0 28:59.82 
4 GALLOWAY, STUART/ON M40 NIAGARA OLYMPIC NT 5:54.0 29:19.93 
5 BOILEAU, ART/BC M44 HERSHEY HARRIERS NT 6:00.7 29:53.46 
6 WOOD, TIM/ON M44 OWEN SOUND RUNNERS NT 6:02.6 30:02.46 
7 MOON, MIKE/BC M40 KAJAKS TFC NT 6:03.9 30:09.21 
8 VINING, SCOTT/ON M40 OWEN SOUND RUNNERS NT 6:06.8 30:23.71 
9 ANDREW, TIM/ON M41 MONCK LAKE TC NT 6:23.7 31:47.33 
10 MCLAUGHLIN, BRIAN/NS M43 ATHLETIC EAST NT 6:26.4 32:00.76 
11 BERRY, ROB/ON M40 TORONTO OLYMPIC NT 6:32.6 32:32.00 
12 BOURGEOIS, JACQUES/PQ M43 LA FOULEE NT 6:40.0 33:08.73 
13 CORCORAN, BILL/ALB M40 WAPITI STRIDERS NT 6:42.3 33:19.95 
14 NEVITT, DAVID/NS M42 ATHLETIC EAST NT 6:46.6 33:41.64
15 NYIRI, ALEC/PQ M40 VAINQUEUR NT 6:56.8 34:32.21 
16 HEINTZMAN, PAUL/NS M43 UNATTACHED NT 6:56.9 34:32.63 
17 MCCAFFERTY, JOHN/NB M43 UNATTACHED NT 7:15.1 36:03.07 
18 KEETING, ALEX/ON M44 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:41.8 38:15.5545 

45 Results - Men 
1 LEHMANN, JOE/ON M46 OWEN SOUND RUNNERS NT 6:13.1 30:55.03 
2 AITKIN, GEORGE/ON M49 CAMBRIDGE HARRIERS NT 6:16.2 31:10.38 
3 DROLET, NORMAND/PQ M49 UNATTACHED NT 6:18.5 31:21.53 
4 TREE, DAVID/NB M46 UNATTACHED NT 6:27.2 32:05.17 
5 MARSHALL, THOMAS/ON M46 BROCKVILLE LEGION NT 6:43.0 33:23.46 
6 LEE, PATRICK/NB M46 FRED NT 6:44.1 33:28.77 
7 ALLAN, GREG/NB M46 FRED NT 6:52.7 34:11.92 
8 KUCZKOWSKI, GREG/ON M48 TORONTO OLYMPIC NT 6:58.5 34:40.39 
9 ROBINSON, LARRY/NB M49 UNATTACHED NT 7:07.0 35:22.75 
10 CREIGHTON, DENTON/ON M46 LAKESHORE MASTERS NT 7:24.8 36:51.26 
11 ALLEN, PETER/ON M48 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:26.6 37:00.11 
12 BLANCHARD, BASIL/NB M47 UNATTACHED NT 10:40.8 53:05.8150 

50 Results - Men 1 SECKER, MICHAEL/ALB M50 UNATTACHED NT 6:08.1 30:30.11 
2 MCSORLEY, ROLY/NB M50 FRED NT 6:21.9 31:38.59 
3 FISHER, IAIN/BC M53 HERSHEY HARRIERS NT 6:31.1 32:24.18 
4 CAISSIE, RAYMOND/NB M53 UNATTACHED NT 6:32.4 32:30.70 
5 IVORY, JOHN/ALB M52 UNATTACHED NT 6:50.0 33:58.25 
6 CARRIGAN, GERRY/PQ M53 ASTRAGALE NT 6:50.0 33:58.53 
7 BRETON, GAETAN/PQ M54 UNATTACHED NT 7:02.5 35:00.51 
8 RICHARDSON, WAYNE/ON M54 OWEN SOUND RUNNERS NT 7:04.9 35:12.55 
9 LAVOIE, PAUL/NB M53 FRED NT 7:54.7 39:20.01 
10 SMITH, DOUG/ON M50 UNATTACHED NT 7:56.5 39:28.72 
11 RICHARD, BERNARD M50 UNATTACHED NT 10:47.6 53:39.2455 

55 Results - Men 
1 JAMIESON, ALEX/BC M56 KAJAKS TFC NT 6:48.9 33:52.67 
2 UPSHALL, CHARLIE/ON M57 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:12.0 35:47.59 
3 POWELL, JOHN/ON M57 ETOBICOKE HUSKIES NT 9:10.6 45:37.17 
4 FURLONG, DENNIS/NB M56 UNATTACHED NT 11:25.7 56:48.7860 

60 Results - Men 
1 PHILLIPS, HERB/BC M61 KAJAKS TFC NT 7:19.5 36:24.77 
2 CHRISTENSEN, VERN/ON M60 SCARBOROUGH MASTERS NT 8:04.9 40:10.69 
3 MCILWAINE, BILL/ON M63 ETOBICOKE HUSKIES NT 8:46.7 43:38.4365 

65 Results - Men 
1 CRICHTON, RON/ON M65 ETOBICOKE HUSKIES NT 7:29.7 37:15.86 
2 GRAVES, RICHARD/ON M68 ETOBICOKE HUSKIES NT 8:37.4 42:52.37 
3 JONES, DONALD/ON M65 ETOBICOKE HUSKIES NT 9:02.8 44:58.4270 

70 Results - Men 
1 FEE, EARL/ON M72 SAUGEEN TF NT 5:58.2 29:40.80 
2 CASTLE, JACK/ON M71 SCARBOROUGH MASTERS NT 10:58.6 54:33.93

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Team Branch Competition 
Junior Women: Place Branch Ind.points total Names 
1. Ontario 1-2-3-5 11 Kohlmeier,Nukuri,Crate,Kohlmeier 
2. B.C. 4-7-10-15 36 Macalister,Heisterman,Rogers,Kennely 
3. Alberta(A) 13-18-24-30 85 Kroshus,Kemp,Huber,Hodge 
4. Quebec 25-33-67-90 215 Maranda,Lavoie,Potapov,Genest 

Junior Men: Place Branch Ind.points total Names 
1. Ontario 3-4-8-15 30 Tshinind-Kassap,Dionne,Hortian,McQuade 
2. Alberta(A) 7-9-14-47 77 Nissen,Longokwo,Kerr,Neff 
3. B.C. 5-16-23-37 81 Mosely,Wells,Murenbeeld,Titus 
4. Quebec 12-54-71-81 218 Gingras,Menard-Kilrane,D'Amours,Dion 
5. N.B. 56-76-90-112 334 Brophy,Goss,Pemberton,Piene 
6. Alberta(B) 74-98-99-113 384 Hicks,Zawaski,Fyfe,Nishiyama, 

Senior Women: Place Branch Ind.points total Names 
1. B.C 3-7-8-11 29 Smith,Rendell,Brych,Mills 
2. Ontario 1-5-9-25 40 Dupre,Douma,Mcclure,Coburn 
3. Quebec 2-14-23-28 67 Ali-Khan,Lefebvre,Perreault,Mondor 

Senior Men: Place Branch Ind.points total Names 
1. Ontario 1-2-7-11-14 35 Niyansaba,Kaley,Hutchinson,Santos,Coolsaet 
2. B.C 6-9-16-23-25 79 Ziak,Osaduik,McCluskey,Milne,Finlayson 
3. Alberta 4-13-20-29-32 98 Deere,Kangogo,Mann,Jensen,Kendrick 
4. Quebec 33-34-40-44-47 198 Gobeil,Marcotte,Marceau,Garnier,Bourque 
5. N.B. 3-8-70-72-75 228 Bourgeois,Gagnon,Lefranco,Picard,Simpson

Close window